Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Billionaires use market power to extract revenue the way that a tollbooth operator does.To dělá skoro každej. Já třeba extrahoval revenue tím že mi lidi platili za to že jsem jim adminovat servery.
If you want to drive on a road, you have to pay for the privilege. It costs the tollbooth operator nothing, he/she just has a strategic chokepoint for extraction.Z mýta se platí výstavba a údržba té silnice.
The road toll was a historical fee charged to travellers and merchants in return for permission to use the roads and waterways of the country or state concerned. … In the Middle Ages, road tolls were occasionally demanded from towns, monasteries, castles and villages by roaming armed bands; in return for which they would waive their use of force.Ale obecně: miliardářem se nestaneš pouze vyúčtováním nákladů (které navíc může nést i někdo jiný, viz příklad s loupežníky výše).
Jmění Elona Muska je cca 185 miliard dolarů.Nepočítáš to doufám jako počet akcií Tesly co má * hodnota jedné akcie Tesly, že ne?
Prostě jsem vzal číslo z Bloomberg Billionaires Index.To je ta firma s tím SuperMicro? Takhle to prostě srovnávat nejde. Co by se asi stalo, kdyby teda Musk řekl „ok, tak já si za ty prachy teda koupím něco jiného“ a ty akcie vyklopil na burzu?
If democratic taxation endangers oligarchy, charity is fundamentally aristocratic. Charity fosters hierarchy, empowers the wealthy, and undermines democracy. However benevolent a philanthropist’s intentions, to donate money to others is to exert control over their lives. And because these decisions are necessarily made by those with the money to give, charity is an avenue by which the rich in particular assert their power. It is, by definition, arbitrary, determined by a donor’s whims. Charity can provide personal warmth, but not systemic fairness; it can be kind, but it cannot be just.
zúčastněnými pedagogyProtože tohle jaksi není demokracie, že jo. Ale skoro meritokracie. Opět, problém s definicí.
mohl býtTo není moc přesvědčivý. Co se týče ukázek, je to o ničem. Co třeba Singapur (diktatura Lee Kuan Yew), nebo Honkong (obchodní oligarchie), nebo Švýcarsko (demokracie), nebo Česká republika (přímá volba prezidenta), nebo Německo (celej jejich epidemiologickej program řídí jeden člověk z pověření vlády). Je vidět spoustu vzorů, ale že by většina byla nějak schopnější, a jejich schopnosti se sčítali, to fakt nepozoruju. Stačí jeden blbec, jde to celé do kytek. Naopak lze pozorovat, že funguje to tam, kde existuje nějaký filtr který těm neschopným bere právo rozhodovat.
Ale skoro meritokracie. Opět, problém s definicí.Když je řeč o definicích, kde se vzala meritokracie? „merit“ + „aristokracie“
Co třeba Singapur (diktatura Lee Kuan Yew), nebo Honkong (obchodní oligarchie), nebo Švýcarsko (demokracie), nebo Česká republika (přímá volba prezidenta), nebo Německo (celej jejich epidemiologickej program řídí jeden člověk z pověření vlády).Co s nimi? Jako konkrétně.
Singapur je špička díky osvícenému diktátorovi. Honkong je špička, protože vládne oligarchie (ale špička jen podle peněz, žít se tam prej nedá). Švýcarsko je jedna z mála zemí, kde demokracie exceluje. Možná i tím, že je to přeci jen demokracie trošičku atypická. V České republice byla zavedená přímá volba prezidenta, a nevypadá to, že by to byl dobrej nápad. Češi si ve volbách zvolili Babiše, nevypadá to, že by to byl dobrej nápad. V Německu to řídí jeden člověk, kterého určila vláda, a mají to docela pod kontrolou. Pointa: dokládám tím, že není pravda, že by skupina lidí byla schopnější jak jednotlivec. To je vše, co k tomu chci říct. Přeji dobrou noc.Co třeba Singapur (diktatura Lee Kuan Yew), nebo Honkong (obchodní oligarchie), nebo Švýcarsko (demokracie), nebo Česká republika (přímá volba prezidenta), nebo Německo (celej jejich epidemiologickej program řídí jeden člověk z pověření vlády).Co s nimi? Jako konkrétně.
Singapur je špička díky osvícenému diktátorovi. Honkong je špička, protože vládne oligarchie (ale špička jen podle peněz, žít se tam prej nedá).Špička v čem? Tím spíš, když „žít se tam prej nedá“.
Švýcarsko je jedna z mála zemí, kde demokracie exceluje. Možná i tím, že je to přeci jen demokracie trošičku atypická.Není od věci si o tom něco přečíst. Např. tady.
V České republice byla zavedená přímá volba prezidenta, a nevypadá to, že by to byl dobrej nápad. Češi si ve volbách zvolili Babiše, nevypadá to, že by to byl dobrej nápad.Nejen rudý bolševický nok namítne, že to je, stejně jako další příklady, diktatura buržoazie. S Babišem, který to řídí jako svoji firmu, doslova. CGP Grey má k tomu (v tomto případě dobré) videjko The Rules for Rulers podle knihy The Dictator's Handbook.
V Německu to řídí jeden člověk, kterého určila vláda, a mají to docela pod kontrolou.Hmm, ani ne? Ano, je tam nějaký technokrat – svázaný liberálním systémem, ve kterém má jasně vymezenou roli, není to žádný absolutní diktátor (ani v tom antickém smyslu jako aesymnet). I když se skutečně implementuje technokracie, směřuje to k paskvilům jako lysenkismus. Ale ano, např. piráti, vlastně předchůdci radikálních demokratických družstev, měli takové ad-hoc hierarchie pro specifické situace. S tím nemá problém ani mnoho anarchistů.
zažehnuté jedinci, těmi nejlepšími, těmi neschopnějšími, těmi nejoriginálnějšímiTomu se říká „great man theory“ a je to nesmysl.
věda prožívá revoluceAno, resp. možná. Viz Kuhnovu změnu paradigmatu.
Věda není konsesusVědu dělají lidé a prosazení konkrétní teorie (na úkor alternativ) je společenský proces – typicky mezi vědci. A ano, je tu takový ten fenomén, říká se mu vědecký konsensus. Opačným, odstrašujícím příkladem je např. vedle zmiňovaný Lysenko.
Demokraticky můžeš hlasovat o politických otázkách, opravdu ne o osobním vlastnictví či svobodách.To nejsou politické otázky? Pokud si to myslíš, to je dost ahistorický pohled. Už jenom při pohledu na různé ústavy včetně zdejší. Nebo zcela konkrétně Čtyři svobody.
aby někdo "demokraticky" rozhodoval o mých financích, to je na šibeniciTo se děje furt. Centrální banky to dělají na základě více či méně demokratického zadání.
Prostě jsi komunista.Bread Daddy
Tiskni
Sdílej: