Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
myslim ze sanca ze sa flashka spali pri odpajani je nezavisla na tom, co si software o situacii mysli :) uz len preto, ze jednou z najdolezitejsich vlastnosti usb je plug-n-play....
samozvanemu odbornikovi sa mozno rozpadol filesystem a tak to dal pohotovo za vinu (neuskutocnenemu) unmountu...
(teda.. ze si "pomylil" poskodeny mbr/filesystem so zhorenou flashkou... alebo fakt zhorela - ale ci to bolo pri odpajani je otazka.. tak isto mohla zhoriet pri najblizsom pripajani, ktovie ci by si vsimol rozdiel :) )
Ono to muze byt oboji najednou. Nektera usb mass storage zarizeni neumi korektne reportovat svoji velikost. Resp. reportuji svoji velikost v "blocich" pricemz velikost bloku neni mozne nijak zjistit. Takovou flasku je mozne neformatovat pouze pomoci utily od vyrobce. Standartni programy mohou vytvorit filesystem, ktery ukazuje nekam do outu. V takovem pripade opravdu muze platit, ze "poskozeny filesystem" = znicena flashka.
keby len ext3 a flash http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/252851 ...mne to robi aj JFS a externy disk - clovek moze externy disku unmountnut, syncnut ale ak ma smolu, data aj tak ostanu v cache disku (alebo usb->ata interface)... a potom sa deju zaujimave veci :))
Tiskni
Sdílej: