Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl včera představen nový souborový systém speciálně navržený pro zařízení s NAND flash pamětí. Souborový systém F2FS (Flash-Friendly File System) byl vyvinut společností Samsung. Jaegeuk Kim poslal za společnost Samsung do LKML nejenom představení nového souborového systému, ale samozřejmě také dokumentaci a příslušné patche. Greg Kroah-Hartman pochválil F2FS na Google+. F2FS bude skvělý pro zařízení s Androidem. Diskuse také na serveru Slashdot.
Tiskni
Sdílej:
Jenže na SD nebo USB nemáš přístup k NAND.Ano. Tam je controller mezi NAND a FS, ktery v podstate vsechny vyhody F2FS odstini. Tenhle FS miri o level nize, nez se pohybuje 99% uzivatelu PC.
stačí nasadit libovolný souborový systém, který není optimalizován na rotační média a který umí trim.Presne tak, staci trim.
pracuje i nad blokovým zařízením. Takže bude i pro SSD.Fajn. Jenze FTL, wear leveling a cele mapovani je u SSD provadeno internim controllerem, tutiz tohle nema zadny benefit. NAND flash v praxi pouzivam, vim co tam jsou za problemy.
Obávám se, že zaměňujete příčinu a následek.
Podle mě souborové systémy pro velké paměti nejsou, protože všechny velké paměti se prodávají s řadičem, a tak je nikdo nevyvíjí.
Důkaz, že není problém je vytvořit, je právě YAFFS a ostatní systémy. Ty vznikly ještě před existencí velkých pamětí, protože tehdy existovaly jen malé paměti a ty se neprodávaly lidem, ale montovaly se do zařízení, kde se Windows téměř nevyskytují.
Naopak když se začaly vyrábět velké externí paměti, tak kvůli rozšíření Windows bylo jasné, že nic jiného než VFAT nebo NTFS nepřipadá v úvahu. Ostatně výrobcům pamětí nutnost řadiče přišla vhod, protože to je to jediné, čím si mohou konkurovat (protože skutečné nandové pole vyrábí jen pár firem), a je to jedna z mála možností, jak vytvořit nové proprietární duševní vlastnictví na čem postavit firmu.
Nakonec někdo tu již psal, že standard pro Secure Digital vyžaduje VFAT. Stále vám připadá, že ten zlý jsou linuxoví vývojáři?
Optimalizace ve file systému, jak pracovat s blokem, který má 1M a omezený počet zápisů by byla zcela jiná. Teď tu optimalizaci se snaží řešit řadiče v flash discích, ale díky tomu, že mají vždy jen velmi lokální informaci, tak to sice funguje, a v porovnám s disky rychle, ale kolik potenciálu těch flash disku to nechá nevyužité.Kolik je toho nevyužitého potenciálu v situaci, kdy zapisovací blok je zlomečkem bloku mazacího, a řadič má díky TRIM docela dobrou představu o tom, kdy má se zapisovacími bloky hrát škatule a nebo kdy je má nechat na místě?