Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ak mozes platit royalities za DVD a jeho varianty (preco sa asi Cina rozhodla, ze si spravi vlastny standard?), tak toto sa mi nezda nicim zvlastne. Microsoft len dava najavo dve veci. Kvalitu svojho pravneho oddelenia, ktore sa nevzda po prvej prehre. A to, ze o tento segment trh [pouzivanie fs v spotrebnej elektronike] ich netrapi :) kedze aj tak budu musiet vyrobcovia spravit ovladac, aby to vo Windows fungovalo. Na druhej strane su royalities nastavene na cisla, ktore umoznia pouzivanie kazdemu. Pre malych mas 0.25$/kus a pre velkych 250.000 $/firma. Mozno sa zda 250tisic USD vela, ale je to tak cena 1-2 kvalitnych ludi rocne a za pripadne problemy (a naklady) spojene s prechodom na iny fs to nestoji.
Nikdy som krabicovu verziu linuxu nemal, ale podla mna prave taketo 'hluposti' (za ktore treba cosi platit, ale stoja takmer nic) by tam byt mohli. A mozno aj su :)
-usa
a -nw
(jako normal world).
Jinými slovy, vývojáři [jádra] v USA to mají zabalit nebo platit Microsoftu. Pokud ne, měl bys vysvětlit, jak si představuješ, že to bude fungovat bez větvění.Kolik je vývojářů kernelového VFAT driveru v USA? A kdo vůbec říká, že by zrovna vývojáři nebo provozovatelé nějakého serveru, kde jsou uložené zdrojáky, co umí po zkompilování pracovat s VFAT něco platit?
předpokládejme nyní, že vynutitelný je, a šíření programů s VFAT není v USA bez licence legálně možné.Jak si vykládáš tuhle větu? Není problém v tom, kolik vývojářů je v USA. A nejde ani o zdrojáky. Jde o to, že pokud se vlastník patentu rozhodne vybírat poplatky za používání FAT, bude nutné ty poplatky zaplatit. A platí ten, kdo zprostředkovává možnost používání tj. výrobce ovladačů. V takovém případě bude v USA nutné odstranit ovladač z jádra a přidávat ho tam za peníze. A neodpověděl jsi, jak si představuješ, že to bude fungovat bez větvení.
A platí ten, kdo zprostředkovává možnost používání tj. výrobce ovladačů.A to je právě kámen úrazu. Podle mě totiž rozhodně není žádný výrobce (alias programátor) ten, kdo by měl něco platit, ale distributor software/výrobku. Koneckonců ISO zdrojáky na patentovaný mpeg jsou běžně ke stažení a nikomu to nevadí. Zpoplatnění podléhají až výrobci software/hardware.
A neodpověděl jsi, jak si představuješ, že to bude fungovat bez větvení.Velice jednoduše. Prostě namísto toho, aby se hrozně složitě vyráběly a spravovaly dvě větve jádra, a ta druhá, která VFAT obsahuje, se přesouvala kamsi, kde patenty neplatí, je daleko jednodužší tam přesunout všechno komplet. Ale opakuji, že podobné úvahy považuju za pitomost a zbytečnou předposranost. Míček ve skutečnosti není na straně vývojářů jádra, ale vývojářů distribucí.
Čas na čtení mám každý den, vždy to je tak 2x 40 minut než dojedu tramvají na druhý konec města.OT: pokud je to plusmínus celkový čas strávený cestováním, tak to závidím - já se obvykle dostávám do práce tak třičtvrtě hodiny, z toho deset minut jdu na tramway, chvíli čekám, něco přes deset minut jedu a zbytek strávím nákupem snídaně a cestou od tramwaye do práce ... takže mi to mnohdy ani nestojí zato knížku otvírat
vfat
to funguje tak, že se dlouhé názvy ukládají do adresářových položek, které se starším implementacím tváří jako nepoužité.
Takže to shrnu: používáte DOS a FAT? Pak neukládejte dlouhé názvy - nemáte problém. Používáte Windows 9x s FAT16 a dlouhými názvy? Pokud se MS rozhodne vybírat od uživatelů Linuxu, pak bude odstraněna z modulu pro přístup na FAT sporná sekce - a to ukládání dlouhých názvů, uvidíte tedy jen ty zkrácené varianty.Nezapomínejte pořád na to, že nás (Evropy) se to vůbec netýká. Takže jestli se bude něco odněkud odstraňovat, tak ať si to vyřeší tam, kde se jich to týká.
Tiskni
Sdílej: