Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Slashdot upozornil na informáciu spravodajského portálu Globo, podľa ktorého FBI nebola schopná prelomiť šifrovanie pomocou Truecrypt-u. Disky sa pokúsila FBI dešifrovať na žiadosť brazílskej federálnej polície, ktorá vyšetruje bankára Daniela Dantasa kvôli praniu špinavých peňazí, daňovým únikom a sprenevere verejných prostriedkov.
Tiskni
Sdílej:
a šetří si to na nějakého opravdového teroristuTak to se imho nedočkají...
a šetří si to na nějakého opravdového teroristuA až ten jeho disk odšifrují, tak zjistí, že je to jejich kolega z CIA.
n
a stačí jeden uhlíkový procesor (člověk) s frekvencí max. 1Hz
Technik specialista - Služba kriminální policie a vyšetřování Policie ČR přijme zájemce na volná služební místa technik specialista se zaměřením na informační technologie a elektroniku. Požadujeme vysokoškolské vzdělání (vhodné pro absolventy) a základní předpoklady podle konkrétního zaměření. Pro oblasti informatiky: velmi dobrá znalost HW i SW zejména v oblastech OS Windows (Linux výhodou), počítačové sítě, síťové protokoly, Internet....Marně však přemýšlím, co by mne přimělo takovou nabídku přijmout.
Marně však přemýšlím, co by mne přimělo takovou nabídku přijmout.Je to takový "teplý místečko", bohužel tipuju, že relativně špatně placené.
tak o tom, jak to asi bude placeny, svedci ta poznamka "vhodne pro absolventy"
Předpokládám ale, ze nutit uživatele ke sdělení hesla nelze. Nelze, i když většina uživatelů nevydrží tempo vyšetřování.A nejlepší by byl report nějakého vyšetřovaného.
Na to by som sa veľmi nespoliehal. Pozri si napríklad rozsudok Nejvyššího soudu České republiky 5 Tdo 31/2010, napríklad vedia zistiť dátum inštalácie nelegálneho softewéru.
tac soubor > tajne
Ale nějak extra tajné věci to nebyli... Uplne by stacilo aby mel data na flashdisku s ext4 a nebo Reiserfs. Toto je pro hackera z FBI naprosto neprolomitelne.
Naprosto nevhodné pro disky a soubory protože na přečtení N tého bloku potřebuje se přečíst a dekodovat všechny bloky mezi 1 a n-1. disky a soubory se šifrojí v ECB modu, protože ten umožňuje náhodný a paralelní přístup. Dekoduje se práve ten blok, který potřebuje systém/aplikace.Právě, že by se nemuselo číst předchozí bloky. Ber to jako speciální hash funkci z "LBA" a hesla, kde z výstupu leze interní LBA disku. Bez znalosti hesla se dostaneš úplně jinam a po dumpu ploten získáš něco horšího než odpad ze skartovačky. Samozřejmě, že použití šifry jednotlivých sektorů je podmínkou. Jak moc by spadla rychlost asi tuším, ale zase mám disk, který má přenosovou rychlost asi 200kB/s a i tak se s ním dá pracovat
Nic, co by zvyšovalo bezpečnost a náročnost na prolomení. Naprosto nevhodné pro disky a soubory protože na přečtení N tého bloku potřebuje se přečíst a dekodovat všechny bloky mezi 1 a n-1. disky a soubory se šifrojí v ECB modu, protože ten umožňuje náhodný a paralelní přístup.Pro nahodny pristup existuje nekolik modu, nejstarsi je asi CTR, Truecrypt pouziva XTS. Kdyby mod nemel vliv na bezpecnost, proc by se vubec pouzival?