Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Taky mě to napadlo. Kdybych se při používání Linuxu cítil stejně frustrován jako s Windows, tak bych takové nepoužitelné distro asi hned smazal..
výborně !!! první distribuce, která nepoznala USB klávesnici a myš
Ja taky mám USB klávesnici a myš na desktop PC. Bez problému. Opravbdu to chce ty hranaté zásuvky.
asi jsem měl ještě doplnit, že je to bezdrát , ale to nic nemění na tom, že fedora byla první distribuce ve které nešlapala (a zapojená byla samozřejmě dobře )
/var/log/Xorg.0.log
a výstupy dmesg
, lsusb -v
a lshal
.
naco klavesnica a mys? ved to je tak dokonale, ze sa to ovlada hlasom a buduca verzia sa bude ovladat myslienkami
Mno snadna, rekl bych ze prave nepritomnosti "oficialniho" lec "vyrobcem" nepodporovaneho repo na restricted balicky (mysleno tak, ze se musi googlit, kdezto u ubuntu je na to odkaz primo na ofiko strankach), dela fedoru o neco tezsi jak ubuntu (v poinstalacnich upravach), pak jsou uz jen sama pozitiva a socialni jistoty
Ale chrochtam si, oproti Ubuntu 9.04, OpenSUSE, Gentoo, Archlinuxu, je to konecne distro, kde funguju do 2h i s obnovou zalohy a jeste je docela svizna a yum je konecne silnej clanek teto distribuce...
Momentálně to píšu z F11 spouštěné z USB klíčnenky na NB Acer s bezdrátovou myší. Vše poznala ihned po instalaci, po přenesení na kancelářskej PC mi to okamžitě nabízí připojení do firemní sítě ... Opravdu považuji F11 za nejlepší distro lokalizované do češtiny, které jsem zkoušel. Takže jsem na svém domácím PC taky přeinstaloval Mandrivu 2009 Fedorou 11. Trocha googlení nezaškodí, aspoň se laik jako já cosi přiučí.
Tiskni
Sdílej: