Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
MojeFedora.cz informuje, že Fedora 31 už pravděpodobně nevyjde v 32bitové variantě. Justin Forbes z Fedora Kernel Teamu navrhl, aby se pro Fedoru 31 už nesestavovaly kernely pro 32bitovou architekturu i686. Znamenalo by to také, že už by nevznikaly bootovatelné obrazy. I nadále by se pro tuto architekturu ale měly sestavovat hlavičkové soubory kernelu a celý userspace, což bude sloužit především k zachování kompatibility na 64bitových systémech.
Tiskni
Sdílej:
Stejně tak není ani od SLE12 (říjen 2014) podporovaná žádná 32-bitová platforma. Pár let ještě poběží podpora RHEL6 a SLE11, ale to už je v omezeném režimu. Ostatní velké firmy, které platí linuxové vývojáře, už to vesměs odpískaly dávno - třeba Mellanoxu se teď build na 32-bitových platformách podařilo rozbít hned dvakrát během jednoho cyklu; když Google před časem dal k dispozici packetdrill, na i586 nešel přeložit vůbec. Obrázek o tom, jak je to s reálnou úrovní podpory i[3-6]86 v upstreamu a jak to s ní bude za pár let, nechť si udělá každý sám.
No a komunita? Když začalo s openSUSE Leap a ukázalo se, že žádné oficiální image a instalační repozitáře pro i586 nebudou, strhl se samozřejmě na mailing listech poprask. Odpověď byla, že pokud si s tím někdo dá tu práci, není problém dát výsledek pod Ports, stejně jako další oficiálně nepodporované architektury, které udržuje komunita. Dodnes to nikdo neudělal. Takže ano, je tu obrovský zájem o i586 distribuce, ale problém, je, že ten zájem je víceméně jen verbální. Zájem těch, kdo by byli ochotni "hlasovat rukama", je podstatně slabší a dalo by se říci, že spíš mizivý.