Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Když už, tak Fedora GNU/Linux (pokud tedy nechtějí dělat vlastní verzi jádra, ale operační systém).
Viz Why do you call the system we use GNU/Linux and not Linux?
mene vyznamne? co treba: - Grub - Glibc na kterem zavisi snad vsechny binarni soucasti Fedory - GCC kterym se pocitam vetsina binarni casti kompiluje - GTk na kterem zavisi cele vychozi GNOME - coreutils sada nastroju pouzivanejch (nejen) k nahozeni systemu - GIMP neni sice primo soucast systemu, ale ma ho asi kazdej- BASH, ddrescue, parted, MidnightCommander... koneckoncu vychozi prostredi GNOME, co ze znamena to pocatecni G? ano je to GNU
o X.Org ci Wayland samozrejme vimAle dlouho vám to nevydrželo
jake SPOUSTY jinych programu co jsou soucacti operacniho systemu mas na mysli aby to byla vyznamnejsi cast nez vyjmenovane? (o X.Org ci Wayland samozrejme vim)uz dpovis?
Všechny tyhle otázky jsou zodpovězené v tom: GNU/Linux FAQ (včetně X11, systemd, atd.)
Please pronounce it as “GNU slash Linux.” If you don't pronounce the slash, people will think you are saying “GNU Linux,” which is not a suitable name for the combination.Si dělá srandu...
Viz třeba Ubuntu, to se jmenuje prostě Ubuntu a ani to v názvu žádnej Linux ani GNU/Linux AFAIK nemá.
Však mi taky „Ubuntu“ nebo „Fedora“ přijde víc v pořádku než „Ubuntu Linux“ nebo „Fedora Linux“. Klidně si můžeš udělat „KralykOS“ – to je taky v pohodě. Nemusíš nikomu říkat, na jakém OS to stavíš a klidně to může být hodně specifické, že pod tím ten původní OS (GNU/Linux) nebude pro uživatele ani moc vidět nebo podstatný.
A třeba takový Debian můžeš mít jako „Debian GNU/Linux“ nebo taky „Debian GNU/Hurd“ nebo „Debian GNU/FreeBSD“ nebo „Debian GNU/NetBSD“ × různé HW architektury.
Tiskni
Sdílej: