Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Co poznam tak Lazarus/Pascal ju nativne podpore /ako hlavnu/Že by proto, že InterBase (ze které byl Firebird forknut) i Turbo Pascal patřily Borlandu...?
PostgreSQL na tom bude celkovou funkční výbavou lépe, Firebird má výhodu v menší náročnosti na zdroje a hlavně na správu. Zatímco PostgreSQL se snaží být tak trochu "open source Oracle", Firebird se často označuje za "bezúdržbovou databázi". Typicky není potřeba téměř nic konfigurovat (v mém případě šlo vždy nanejvýš o 2-3 konfigurační direktivy), něco ladit kvůli výkonu ani udržovat.
Oproti MySQL Firebird sice postrádá featury typu 40-bitového celočíselného typu, ale jedná se o "dospělou" databázi, která transakční zpracování podporuje nativně od samého začátku (údajně měl být prapůvodní předchůdce Firebirdu GDS dokonce první databází s transakcemi), ne jako neochotně a poněkud nesourodě doplněné rozšíření. Díky MGA (MVCC) implementaci Firebird také lépe škáluje při zátěži, kde je více konkurenčních přístupů, a třeba read only snapshoty jsou velmi efektivní a "levné", takže třeba zmíněný live backup není problém.
Tiskni
Sdílej: