OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Díky asm.js byl zrychlen JavaScript.Podmnožina JS na nižší úrovni než C. Tohle možná přispěje k prosazení jiných jazyků místo JavaScriptu, což je dobře.
Proc by melo?asm.js je příliš nízkoúrovňový, tudíž ho IMO lidé nebudou psát ručně, ale použijí nějaké nástroje, co asm.js vygenerují – třeba Emscripten.
A proc by to melo byt dobre?Protože to je velmi špatně navržený jazyk.
Tohle možná přispěje k prosazení jiných jazyků místo JavaScriptu, což je dobře.Pochybuju, asm.js je vhodne tak akorat pro kompilaci C, C++ nebo jineho jazyka na tehle urovni.
Jazyky na vyssi urovni se vic vyplati kompilovat do opravdoveho JS. Implementovat JIT prekladac nebo GC v asm.js nedava smysl, bude to zoufale pomale, zatimco JS uz je davno ma, podstatne kvalitnejsi.Benchmarky ukazují, že program v C/C++ přeložený do asm.js je 2 až 3 krát pomalejší než stejný program přeložený do nativního kódu. Čas pro jazyk s GC si však netroufnu odhadnout. Chci zkrátka říct, že to momentálně nevidím až tak černě. Někdo to bude muset vyzkoušet. Docela rád bych viděl GHCJS s podporou asm.js.
Vsak rikam, ze se to hodi akorat pro C/C++/apod. Pro vyssi jazyky, zejm. pro jazyky s GC, je asm.js [momentalne] zoufale nevhodne.A zkoušel už to někdo nebo si to jen myslíte? Například autor GHCJS si tím tak jistý není:
Some things are just inherently slower in JavaScript, unless we would go the really low level asm.js route, which would make JS interaction a lot less convenient, and require us to do all memory management manually. Due to the dynamic nature of JS, objects have a bit more overhead than GHC’s heap objects, and we cannot do tricks like pointer tagging in JS since we don’t have pointers.
Bonusova otazka: jak v asm.js implementovat vicevlaknovy GC?Nemyslím si, že by tohle momentálně bylo klíčové.
Docela rád bych viděl GHCJS s podporou asm.js.s tim bych moc nepocital, viz diskuze na r/Haskell
Tiskni
Sdílej: