Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Firefox 48 bude obsahovat komponentu napsanou v programovacím jazyce RustJo, tak tohle je tah s velkým T. Už vidím ty IT hádanky: "Proč je ten Firefox tak pomalý a jeho používání skřípe? Protože vevnitř je plný rzi..." (Why is Firefox so slow ant its usage squeaks? Since it's full of Rust...)
Kod napsany v Rustu je srovnatelne rychly jako CObecně, pokud se nepoužije unsafe fragment jazyka, tak ne.
hlavne je v nem napsany kod celkem sam od sebe odolny proti overflow bugum, ktere zpusobuji vetsinu bezpecnostich chyb v browserechPokud se používá unsafe fragment jazyka, tak to neplatí. A pokud se unsafe fragment jazyka nepoužívá, tak to zatím formálně nikdo nedokázal – např. typový systém může být špatně navržený a těmto chybám ve skutečnosti nebrání.
Nie byt nejaky obskurny jazyk ktory je sice uzasne teoreticky prepracovany ale pre prakticke veci nepouzitelny.Verifikace typového systému (TS) nepoškozuje praktickou použitelnost jazyka. Koneckonců snahy o verifikaci tu byly i pro TS Javy (viz třeba Featherweight Java). Podobné snahy (DOT) teď pomáhají Scale zjednodušit TS a udělat rozumnou implementaci.
Ano ono tiez v tom nepisu sw pre obsluhu jadroveho reaktoru.Je to o tom, jak se lze na TS spolehnout a také o zpětné kompatibilitě (pokud to teď mají špatně a budou to chtít opravit, pak nejspíš rozbijí některé programy).
Tiskni
Sdílej: