Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Byl vydán Mozilla Firefox 49.0. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče přináší například podporu Widevine na Linuxu (zprávička) nebo odstraňuje službu Firefox Hello (zprávička). Dle bezpečnostního upozornění MFSA 2016-85 bylo opraveno 18 bezpečnostních chyb (CVE), 4 z nich jsou kritické.
Tiskni
Sdílej:
Podle changelogu přestaly být podporované procesory bez SSE2 (Pentium III, Athlon XP/MP a deriváty, tj Geode NX).
V changelogu se mluví o tom, že na Windows přestanou být podporované "procesory s SSE". Je to trošku nedobře formulované, ale z toho snad jasně vyplývá, že se tím requirement posunuje na CPU podporující SSE2 (což je po SSE na platformě x86 další stupeň). Nechápu, co se ti na tom pořád nezdá a co mi pořád vyčítáš. Zkus trošku poreflektovat, jestli tady ten, kdo něčemu nerozumí, ale hodně o tom mluví, nejsi ty.
Nebo jestli mi fakt někde něco uniká a napsal jsme někde nevědomky nějakou blbost, tak mi to fakt polopatě vysvětli jako blbcovi, protože se fakt naprosto rozcházíme a já nemám zaboha šajna, kde ti co vadí/čemu nerozumíš nebo lidově, "o čem to trepeš".
Abych to vzal po lopatě taky:
Odporúčam ti pozrieť sa na rozdiel medzi SSE a SSE2.Ugh. Fak si nabyl dojmu, že to nevím? Asi blbě čteš/interpretuješ.
Potom sa môžeš zamyslieť nad tým, prečo si generalizoval špeciálny prípad jedného OS na všetky bez výnimky.Což jsem neudělal, a hned jsem ti na tvůj první post odpověděl, že se to týká jen platformy Windows/x86. Tím jsem doufáj povinnost splnil.
A nakoniec sa môžeš zamyslieť nad tým, o čom si to vôbec hovoril.Nápodobně.