Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
aby odpovídalo požadavkům na moderní ikony a zapadalo do stále více používaného tzv. „flat“ designu
Flat UI Elements Attract Less Attention and Cause Uncertainty:
Flat interfaces often use weak signifiers. In an eyetracking experiment comparing different kinds of clickability clues, UIs with weak signifiers required more user effort than strong ones.
The popularity of flat design in digital interfaces has coincided with a scarcity of signifiers. Many modern UIs have ripped out the perceptible cues that users rely on to understand what is clickable.
Nereagoval jsem až tak na logo, jako spíš na to obecné prohlášení:
stále více používaného tzv. „flat“ designu
používaný sice je, ale nemyslím, že by to bylo zrovna šťastné. Na webových stránkách a mobilech to částečně/místy smysl dává, ale třeba na desktopech nebo pracovních stanicích je to vyloženě zlo.
...aby odpovídalo požadavkům na moderní ikony a zapadalo do stále více používaného tzv. „flat“ designu.Flat design už tady jednou byl. Říkalo se tomu Windows 1.0. Pak se dloooouuuuuho ladilo 3D GUI na to, abychom se k němu vrátili? Není to hloupost?
Určitá přirozená touha po nových věcech samozřejmě existuje, ale na druhé straně, spousta uživatelů (zejména na Windows) nové verze odmítá a pokud možno by rádi používali to samé – často říkají, že budou rádi, když to bude fungovat pořád stejně, ať se radši nic nemění, protože z minulosti mají se změnami špatné zkušenosti. K upgradu je většinou donutí až nekompatibilita s okolím (formáty a protokoly, které s původní verzí nemůžou používat).
V případě GUI hrají jistou roli módní trendy i snaha o samoúčelné změny, aby se nová verze lépe odlišila i díky vzhledu – ale tuto „potřebu změny“ lze uspokojit třeba skrze změny barev nebo nějakých nepodstatných detailů, tak aby to nenapáchalo větší škody. Pokud ale v GUI není poznat, který prvek je nahoře a který dole nebo na co se dá kliknout, tak je to objektivně špatné GUI bez ohledu na módní trendy a spor mezi „konzervativci“ a „inovátory“.
Pokud ale v GUI není poznat, který prvek je nahoře a který dole nebo na co se dá kliknout...Teď jsem byl na webu paypalu - to je úplně přesně ten případ.
Nejlepší je, když je ten posuvník skrytý a zobrazuje se až při najetí myší – jenže ty v zrovna nechceš posouvat, ale chceš kliknout na nějaký prvek, který ti to zakrylo (např. ikonu/tlačítko v krajním sloupci tabulky).
Flat design už tady jednou byl. Říkalo se tomu Windows 1.0. Pak se dloooouuuuuho ladilo 3D GUI na to, abychom se k němu vrátili? Není to hloupost?Problém není ve flat designu nebo 3D designu, problém je, že návrháři stepují mezi těmito dvěma pozicemi a nějak nejsou schopni se z toho vymanit a přitoupit na ten skutečně správný styl - RPG.
Tiskni
Sdílej: