Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval. (Churchill)
Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval. (Goebbels o Churchillovi)ale to je detail. Nutno uznat, že tahle statistika je udělaná velmi lišácky
Na linuxovem portalu bych necekal, ze se tu budou lidi zastavat IE.
Proč by neměli, pokud k tomu bude důvod?
Jinak ano, ty výsledky víceméně říkají především to, že Firefox je nejúspěšnější, co se týká upgradu uživatelů na nejnovější verzi. Lze samozřejmě debatovat o tom, do jaké míry je to uvědomělostí uživatelů a do jaké agresivní politikou Mozilla Foundation.
Na aktualizaci (update) snad není nic špatného.na systémové aktualizaci, až na pár detailů, o kterých nemá smysl tady diskutovat, opravdu nicmoc špatného není - jenomže ten FF to nenutí správci systému, nýbrž uživateli (který sice může, ale také nemusí být zároveň i správcem) ... a dovolil bych si trvat na tom, že není vhodné rvát si do stroje software mimo balíčkovací systém dané distribuce (koneckonců, i různé ty projekty na umožnění uživatelské instalace bez roota, ani tyto uživatelem instalované věci nevymaňují z moci balíčkovacího systému)
Navíc, jak byste pak vysvětlil to, jak po březnu ta čísla vylétla nahoru?
Tvůrci grafu přidali Seznam do své databáze někdy na konci Února
Anebo přizpůsobili graf tak, aby se v důsledku z linií vykreslil pěkný obrázek
Tiskni
Sdílej: