abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    2.10.2020 15:52 biolog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Shrňme si, na co si autor stěžuje:
    • aplikace jsou označené jako sandboxované, přestože mohou zapisovat v uživatelově HOME kdekoliv -- to je smutné, ale po technické stránce je sandbox zapnutý a to, že to laikové chápou naopak, se ve světě linuxu považuje za problém laiků
    • aplikace a runtimy mívají bezpečnostní díry dlouho po opravě v upstreamu -- to je smutné, ale bezpečností updejty jsou starost autora balíčku, jako u distribucí. Stěžovat si na flatpack by bylo na místě, kdyby to updejtování šlo udělat snazším, ale neuměl to.
    • lokální root exploity -- pokud jde o exploit ve flatpackové aplikaci, tak je to přece chyba té aplikace - flatpack snad nezaručuje kvalitu ani bezpečnost aplikací. Pokud je to exploit ve flatpacku samostném (např když uživatel získá roota narafičením symlinků a spuštěním zdánlivě neškodného flatpack příkazu), tak je to chyba flatpacku.
    • aplikace nerespektují nastavení fontů, barevného schématu, vstupní metody -- to zní jako chyba těch aplikací. Dělá tu integraci flatpack obtížnějším?
    Většina kritiky vyplývá z toho, že se flatpack přeskakuje klasický model distribuce, ne že by to přeskakování distribuce dělal hůř, než co vyplývá z principu přeskakování.
    Josef Kufner avatar 2.10.2020 16:03 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Ve všech čtyřech bodech se mýlíš.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    2.10.2020 22:10 GargameL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Děkujeme za argumenty, tady máte klíčenku: <>~~~o
    2.10.2020 17:12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Stálo by za to dodat, že autor Flatkill.org, je zaměstnanec Canonicalu, který opakovaně veřejně prohlašoval, jak nenávidí Red Hat. Krom Flatpaku šíří hate a FUD i například na systemd, zatímco projekty od Canonicalu - například Snap - tento člověk vychvaluje. ;-)
    Bedňa avatar 2.10.2020 18:01 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    A možno má pravdu :-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    2.10.2020 18:06 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Clovek pracujuci pre korporaciu (ktorukolvek) nikdy nema pravdu.
    2.10.2020 19:47 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Predpokladám že si len zle pochopil pozdrav, prianie dobrého rána.
    Bedňa avatar 2.10.2020 20:47 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Tiež si dávam majzla, na to odkaiaĺ kto je. Ale v dnešnej dobe korpátov to stráca zmysel. Preto aj ten smajlík na konci.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    5.10.2020 13:27 BMPOM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Zdravíčko soudruhu.
    2.10.2020 18:40 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    To si nemal pisat, to s tym redhat lebo zumpicka uz stavia oltarik s jeho foto.
    3.10.2020 22:01 Hans
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Teď je doufat že to někdo ověří ze široka. Třeba min. Lenovo, Dell, Debian, M. Larabel...
    2.10.2020 17:20 párek v rohlíku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    snapkill.org doména je volná btw
    2.10.2020 20:55 Karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Protože snap nikoho nezajímá? :D
    3.10.2020 08:40 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Bude to bezpečné, pokud budou snapy součástí linuxové distribuce - jejich repozitářů.

    Jedině tak bude zabezpečena oprava (bezpečnostních) chyb.

    Samotní autoři na nějakou bezpečnost kašlou, zabalí to a dělejte si s tím, co chcete a dejte si to kam chcete. :-)

    Jediný, kdo to pochopil, je RedHat, který si buduje svůj ekosystém a jako jediný na to má prostředky.

    Chtěl bych vidět třeba Debian, ten to řeší tak, že kdo se nestará o balíček = odstranění z repa.

    3.10.2020 12:12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Chtěl bych vidět třeba Debian, ten to řeší tak, že kdo se nestará o balíček = odstranění z repa.
    No a pak tady máme Ubuntu, kde 99% balíků v universe nemá aktivního maintainera, pouze se syncují z Debianu (a následně v případě LTS většinou několik let neaktualizují). :-D

    Ono ani není divu, dostat do Ubuntu SRU je děsný opruz.
    3.10.2020 14:12 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Problem je, ze flatpak prezentuji jako sandbox - coz je rozhodne neni.
    3.10.2020 16:11 Jacob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    +1
    5.10.2020 23:02 Pichal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Problem je, ze linux je prezentovan jako pouzitelny desktop s kvalitnim vyberem aplikaci. Coz rozhodne neni.
    Bedňa avatar 5.10.2020 23:36 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Flatpak – bezpečnostní noční můra – 2 roky poté
    Bezpečnosť je podľa osobných preferencií, ty si našieľ zlatý Gráľ, kde je všetko vývážené? Vyveď nás zaslepených zo slepoty.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.