OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Francouzský senát schválil v rekordně krátkém čase zákon umožňující monitorování a odpojování lidí od Internetu bez soudního procesu. Tento zákon je v přímém rozporu s dodatkem 138 (Bono/Cohn-Bendit/Roithová) k Telekomunikačnímu balíčku, který schválil Evropský parlament a i přes protesty francouzského prezidenta Sarkozyho byl podpořen Evropskou komisí. Francouzská ministrině kultury je přesvědčena, že dodatek 138 bude zrušen Evropskou radou. Více viz La Quadrature du Net (anglicky).
Tiskni
Sdílej:
Chtelo by to parkrat odpojit ty senatory a monitorovat jejich internet atd, a oni by to rychle vratili zpatky.
Ale přeci jen nějaká naděje tu ještě je...TOR
The proposed agreement would allow border officials to search laptops, MP3 players, and cellular phones for copyright-infringing content. It would also impose new cooperation requirements upon Internet service providers (ISPs), including perfunctory disclosure of customer information, and restrict the use of online privacy tools. The proposal specifies a plan to encourage developing nations to accept the legal regime, as well.Z tohoto důvodu mám také obavu, že by Evropská rada přecijen mohla ten Dodatek 138 zrušit, protože by asi i částečně znemožňoval uzavření oné dohody ACTA
On December 31, 2007 the Telecommunications Minister of the newly elected Labor government, Stephen Conroy, announced that Australia would introduce mandatory internet filtering. Once more the reason given is that mandatory filtering is required to "provide greater protection to children from online pornography and violent websites". [4] As of October 2008, the plan includes two blacklists, one of which will filter illegal content according to internet content laws, and the other will also filter content unsuitable for children. Internet users will be able to opt out of the blacklist for children, but will not be able to opt-out of the illegal content only filter, sparking free speech concerns.[5] No statement has been made about what content will be considered "illegal".Koukám Austrálie předběhla dobu, to je snad stejně děsivé jako čínský Velký Firewall...
Tedy něco jako tunelování "Internet over Internet".
Internet je to poslední svobodné místo.A na to jste přišel jak?
No, každý si může nainstalovat například webserver a publikovat své názory.Jenže ten server také někam musíte připojit. Co že se to syslí za zákon pro ISPčka? Navíc internet už dávno není tou akademickou sítí co býval a současná hvězdicová topologie a architektura server-klient tomu dobře nahrávají. Sám jsem si filtrování zkoušel a je to víc než jednoduché, stačí jen chtít.