Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Je to řetízek čtyřportových USB hubů
Přitom desetiportový USB HUB se dá sehnat za stovku (a viděl jsem i nějaký za 50 Kč).
Trochu bych se bál stability spojení přes 5 HUBů
Na sériovou konsoli je USB 2.0 brutálně předimenzované, tak snad to bude fungovat.
Hm, škoda webové prezentace nefungující bez JavaScriptu a zdrojáků v nesvobodném Eagle (už to umí otevřít nějaký svobodný software?), jehož licence navíc stojí €1k.No, EAGLE alespoň jde spustit i v Linuxu, freeware (nebo jak se to teď jmenuje) verzí jdou otevřít (a vytisknout) i schemata a desky nad limit licence (což je, pokud si pamatuju, jedna dvouvrsvá deska 8x10cm a schema na jeden list) a vzhledem k tomu, že novější verze souborů jsou vlastně XML (tudíž by bylo možné napsat svobondý prohližeč/konvertor), tak je to pořád lepší než kdyby to bylo v nějakém obludném binárním formátu, co dokáže otevřít jen drahý, čístě komerční software běžící pod Windows. Nicménmě web bez fallbacku na nejavastkriptovou verzi je hnusnost (a Španá Věc pro přístupnost), i když alespoň se zobrazí první stránka, narozdíl od webů, kde se bez javascriptu nezobrazí ani ň.
i když alespoň se zobrazí první stránka, narozdíl od webů, kde se bez javascriptu nezobrazí ani ňZjistil jsem, že občas u takových webů pomůže vypnout CSS. Nechápu, jak někdo dokáže něco takového naprogramovat.
Nejsi sám, koho to napadlo Taky mám nějaké plány ohledně otevřeného IPMI, ale tihle jsou dál: rasky, open source KVM over IP.
Co třeba rack plný serverů? Grub, bootování jádra i konsoli OS ti funguje i přes sériovou linku + někde se přes ni dostaneš i do BIOSu, takže žádné KVM nepotřebuješ.
Naproti tomu klasická FTDIčka se mi v terminal serveru hlásila všechna stejně a nedokázal jsem je od sebe rozlišit (nějakým serial number nebo tak nějak)Do FTDI šel nějak naprogramovat vlastní řetězec.
To jsem nevěděl. Ale koukal jsem tehdy na to, jestli se nějak snadno nedá zjistit přímo adresa na sběrnici a tak nějak jsem dospěl k závěru, že to snadno a spolehlivě nepůjde. Navíc s tím byl opruz, že když už server uměl přesměrovat výstup biosu na sériák, tak se mi naprosto nedařilo sladit nastavení biosu, grubu a systému tak, aby to celé fungovalo s jedním nastavením portu/terminálu. Navíc jsem měl nějaké problémy se sériovými terminály - nejlépe fungoval screen, ale ten obcas nějak pomřel a člověk přišel o to, co bylo do té doby na sériaku.... S KVM, které má VNC server zadrátovaný přímo ve VGA čipu se to prostě nedá srovnatNaproti tomu klasická FTDIčka se mi v terminal serveru hlásila všechna stejně a nedokázal jsem je od sebe rozlišit (nějakým serial number nebo tak nějak)Do FTDI šel nějak naprogramovat vlastní řetězec.
Tiskni
Sdílej: