OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
kernel BUG at drivers/gpu/drm/i915/i915_gem.c:4238!
Jsou natvrdo nastaveny na 3, 6 a 12 pixelůTak jednoduché to není, ono je to natvrdo nastaveno, jak si vzpomene vývojář určitého programu, jestli dodrží doporučení, nebo ne. Sice WinAPI má naho.no podporu layoutů, ale zase v dialogách nepoužívá pixely ale jakési "dialogové jednotky", co se přizpůsobují zvolenému písmu v dialogu. To bych bral i v GTK (a i v Qt), prostě pevně nastavenou mezeru v nějakých jednotkách, která by se pak přizpůsobila velikosti písma pro ten daný dialog či ovládací prvek.
Stejně je to všechno přes acpid, ne? Stačí poupravit /etc/acpi/ a je to
/apps/gnome-power-management/buttonsMožné hodnoty jsou „suspend“, „hibernate“, „interactive“, „shutdown“ a „nothing“. Tady jsem si nastavoval aby při zavírání NTB se nic nedělo - mám to kvůli virtualizaci a občas přehrávání muziky či výstupu na jiný display.
xset dpms force off
a musíš mít povolenou volbu DPMS v nastavení X serveru...
A taky musí mít monitor, který VESA DPMS umí, což ten jeho asi není
Jinak pokud vbetool
úspěšně vypne monitor, bude chyba někde jinde - na konzoli bez KMS driveru (čistě VGA) se mi monitor uspat nepodařilo, ale vbetool fungoval.
Pokud nemáš, nainstaluj si balíček "acpid". Pak spusť na konzoli prográmek acpi_listen
a zavři/otevři víko notebooku. Mělo by se na konzoli objevit něco jako
button/lid LID close video/switchmode VMOD 00000080 00000000 button/lid LID open
Pak vytvoř nový soubor
/etc/acpi/events/pri_zavreni(třeba) s obsahem podobným tomuto:
event=button/lid LID close action=XAUTHORITY=/home/uzivatel/.Xauthority DISPLAY=:0.0 xset dpms force off
... a mělo by to fungovat i automaticky. Vím, není to zrovna nejpěknější řešení, ale funguje a lepší mě nenapadá. Sám mám něco hodně podobného na ACPI eventu Fn+F3 (thinkpad).
Četl jsem ten článek, který to obhajuje a dá se to shnout do dvou důvodů:
/etc/acpi/lid.sh
hned na začátek
exit 0tak uspávání zfailí a ani GNOME s tím nic nenadělá
Takže to funguje?
Tiskni
Sdílej: