Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Wow tak to maji celkem koule udelat reditele z osoby co vcera netusila co je Gnome
v tom vodkazovaným blogiskovým zapisku řiká že gnome něco použival už někde v roce 2002 nóó takže ňáký povědomí asi vo tom DE má :O ;D
navíc tam piše že má jednu uplně užasnou superschopnost diky který z něj bude uplně supr šef gnome :D :D jednou spadnul z kola a zlomil si voko a vod tý doby špatně vidí nóó takže nejspiš ani neuvidí všecky ty bugy a jak je gnome nejvíc nejhorší ze všech vostatních linuxovejch DE :O :P :D ;D
Hm, neviem aky je to človek možno manažer a pomôže projektu GNOME,
je večer zapol som pc o 5hodke poobede ze skusim Windows 11 a som na tom asi takto: mam PC 8 jadro i3 10105f teda najslabsie od intelu a 32GB pamet a NVIDIA GT730 a som medzi 2 brehmi uviaznuty, tym prvym je windows to je katastrofa updaty.. nehovorim a linux mozem si dat Fedoru 42 s najnovsim GNOME vsetko funguje ako ma lahoda hry no tie mi moc nesli ani na tom windose predcsa nv730 je slabota ale nemam nervy na nedorobky. GNOME je odladene funguje ale rozmyslam ci pojde Steam a par gamesky co mam rad take somariny od Atari Centipede Recharged, Breakout, Asteroids atak. Diablo 3 mam na Battlenete ale ako hovorim ak niekto pouziva umelu inteligenciu na tvorbu UI ok je jasne ze take drasticke zmeny sa ndaju spravit za rok dva, Win11 ma super UI ale no.. kupit si mac nechcem s financnych dovodo, co dodat
dlhy zivot pre GNOME, a dufam ze nesklamu pre mna co sa tyka GNOME trochu ma zarazilo ked zmenili s horizontalneho na vertiaklne scroolovanie ale ok
Tiskni
Sdílej: