Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Třeba se během příštích 25 let dozvíme, čím si své uživatele získává.Byl jsem dlouholetý uživatel KDE. Gnome/GTK si mě získalo tím, že změna DPI / velikosti fontů se projeví hned a správně. V KDE/Qt aplikacích se neprojeví vůbec (musí se restartovat), nebo se zobrazení dokonce rozbije (třeba
konsole
). Prostředí, ze kterého se musim odlogovat a všechno restartovat, když připojim laptop k velkému displayi, je pro mě bohužel nepoužitelné.
Mám HiDPI (vyše 300) display a bežne to prepínam na 120DPI a práve Qt aplikácie sú najmenší problém, len musí byť zapnutá premenná prostredia QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR
a musí bežať niečo, čo poskytuje aktuálne DPI cez rozhranie xsettings, napríklad xsettingsd. Písal som o tom aj malý blog. Tu je video s bežiacim konquerorom (Qt/KDE).
konsole
? Mohl bys případně vyzkoušet, jestli bude fungovat runtime změna?
Konsole mám, vyskúšal som, zmenilo sa to okamžite a korektne.
Nz, ale ešte upozorním, že prostredie musí implementovať xsettings protokol, alebo notifikovať xsettingsd daemona aby to fungovalo. Dlho som nepoužíval KDE, aktuálne mám Awesome + samostatný daemon pre xsettings, takže neviem, či nie je chyba v KDE. Všetky Qt aplikácie, ktoré som skúšal a bolo ich dosť škálovali korektne ak mali exportovanú premennú prostredia QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR
+ bežiaci xsettingsd (musí byť spustený pred aplikáciou a nesmie sa vypnúť, inak Qt stratí event listenerov).
Podľa git blame bola podpora pridaná do Qt pred vyše 2 rokmi. Ako pozerám v KDE repozitároch, oni vážne majú podporu len v starom neudržiavanom daemonovi. Vtipné na tom je to, že v každej KDE aplikácii zapínajú flag Qt::AA_EnableHighDpiScaling
, ktorý povolí automatické škálovanie pomocou xsettings, ale samotný xsettings neimplementujú do prostredia.
xsettingsd
podobně jako to děláš v AwesomeWM. Možná někdy vyzkoušim, dnes už asi nemam motivaci...
Tiskni
Sdílej: