Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tom Callaway je kdo? A jaké jsou jeho návrhy?
Tom Callaway je kdo?http://fedoraproject.org/wiki/User:Spot
A jaké jsou jeho návrhy?Doufám, že bude video z developer conference.
Díky.
Ani jedno z toho nebude pro nás, Pavlixi.Mohlo by být, pokud by to bylo udělané dobře.
Já pořád považuju za nejefektivnější, když chci nainstalovat nějaký program, dát do konzole: yum install program.Nevnímám to jako náhradu za CLI, ale jako alternativní či doplňkový nástroj.
Toto je pro lidi, kteří s Fedorou začínají, a neví, co nabízí, tak si tam proklikají třeba sekci Grafika, když budou potřebovat něco na grafiku.A zároveň by to některým umožnilo takový nástroj používat dlouhodobě, pokud by jim vyhovoval.
Z tohoto pohledu mi oba návrhy přijdou ok.Ale to jsem psal. Gnomácký mi přijde jakž takž, zatímco Spotův mi přijde dobrý. Je to věc jak praktičnosti, tak i působení na uživatele. A tam podle mě to, co ukazoval Spot, naprosto vládne.
Mimochodem včera jsem Spota nasměroval na Richarda, protože to, že se použije GNOME Software, už je téměř jisté.Fajn. Nicméně to, že se použijou návrhy z mého pohledu horší, vnímám jako mrhání talentem, který máme k dispozici.
hlavním cílem je jednoduchost. Hlavním rozdílem oproti PackageKitu je skrytí všech detailních informací o balíčku,Hm, skoda ze je to v kategorii "Zprávičky" a ne "Novinky"... takto ani nemuzu potrolovat..
Tiskni
Sdílej: