OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
... vysokoúrovňového programovacího jazyka ...Vysokourovnovy programovaci jazyk nizke urovne.
Na matematické výpočty neznám nic lepšího.To je mi vas pak skoro lito.
Zn.: Práce s komplexními čísly a maticové operace nezbytností.Tak zrovna oboje dvoje zvládá i python.
existující free i placené toolboxy/knihovny pro různé technické obory nutností.Placene toolboxy, tim jsi diskuzi zabil, o tom ani nebyla rec. Pak Matlab samozrejme nema konkurenci, ostatne nektere toolboxy jsou asi jediny duvod proc to pouzit a to jeste jen pri prvnim protypingu, jinak je to cesta spise do haje.
Ahoj, to je skoro provokace, s ohledem na to, ze by jsi si mohl pamatovat a kdy a jak jsem od Matlabu utekl.Zásah
Placene toolboxy, tim jsi diskuzi zabil, o tom ani nebyla rec.Jak nebyla řeč? Vzhledem k tomu, že se za Matlab jako takový platí a to docela dost, je to logické, ne? Pokud potřebuju jen inverzní matici, tak nepotřebuju Matlab.
vysledky nejsou presne reprodukovatelneeh?
lide kteri to implementovali ani presne nevi jak to uvnitr funguje a nemaji predstavu o vypocetni komplexite.To je ale něco jiného a souvisí to spíš s těmi lidmi, podobně se dá zmastit/naprasit cokoliv v čemkoliv.
ZásahAsi prijedu nekomu poskrabat nabyte auto.Ano, pamatuju a proto jsem se neudržel.
Jak nebyla řeč? Vzhledem k tomu, že se za Matlab jako takový platí a to docela dost, je to logické, ne?Logicke? Rec byla o Matlab/Octave, i kdyz je to prast jako uhod a jde mi spise o jazyk.
Pokud potřebuju jen inverzní matici, tak nepotřebuju Matlab.Tim jen potvrzujes, co jsem rekl nahore, a jedno jestli je komplexni.
Mame obcas problem po prepsani algoritmu do C/C++/FPGA dosahnout stejnou numerickou stabilitu a chovani, a nekdy neni jasne jak je to v toolboxech implementovane a co se uvnitr deje.vysledky nejsou presne reprodukovatelneeh?
a souvisí to spíš s těmi lidmi,Vsak jsem psal, ze to neni chyba Matlabu.
podobně se dá zmastit/naprasit cokoliv v čemkoliv.To bezesporu. Jenze v Matlabu, mimo zakladni maticove manipulace, je tezke neprasit. Treba v Pythonu je to o poznani slozitejsi, zejmena kdyz se Python clovek nauci predtim jako programovaci jazyk s nejakou teorii okolo.
Tiskni
Sdílej: