Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Z toho co umí generovat MOBAC GPXSee podporuje tyto:
přičemž ty označené hvězdičkou nemá smysl používat (RMAP - ztráty kvality, OziExplorer - pouze jedna úroveň).
Vzhledem k tomu, že se od té doby neobjevilo žádné lepší GPS zařízení, tak používá. Vývoj jde sice velice rychle kupředu, ale zcela špatným směrem... Telefony sice mají display velikosti plátna vesnického kina, ale už se pomalu nedají nosit ani v tašce, natož v kapse, a o výdrži na baterii se radši ani nezmiňuju. A co se týče "profi" přístrojů, tak tam to například Garmin s ojebem zákazníka dotáhl už tak daleko, že vám klidně v roce 2019 prodá GPS zařízení které (uměle) nezobrazuje/nezaznamenává nadmořskou výšku... O cenách ani nemluvě.
Navíc díky tomu, že BFU už dneska všichni mají nějakou "appku" (a ninstalovat/nastavit TrekBuddy/MOBAC je zcela mimo jejich technické schopnosti), nikdo už prakticky na serverech neřeší stahování dlaždic MOBACem, těch pár exotů jako jsem já už se na vytížení serverů ani neprojeví. Takže ideální stav. Teda do doby, než mi ta Nokia odejde, protože nová už stojí tolik co novej Iphone...
Tiskni
Sdílej: