3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Je to bývalý průmyslový barák s vysokými stropy, obřími okny a třemi patry. Teď se jmenuje Paralelní Polis a bude sloužit jako takzvaný hacker space, prostor pro hackery.
Za Paralelním Polisem stojí umělecká a aktivistická skupina Ztohoven, které už se několikrát podařilo výrazně mediálně zviditelnit. To se projevilo také při otvíračce celých prostor. Kdo čekal přítomnost nějakých tajemných hackerů, byl poněkud zklamán. Místo toho všude pobíhali lidé různých kreativních a uměleckých profesí, popíjeli Club-Mate a o hackování a přidružených oblastech nevěděli vůbec nic.
V Paralelním Polisu si za stovku můžete koupit nálepku na notebook s logem NSA, do kterého je vkusně zakomponován nápis „toto zařízení je monitorováno bezpečnostními službami“. To je jedna z věcí, o kterou se celý projekt opírá a co Týce a spol. na možnostech Toru a podobných nástrojů zaujalo.
Paralelní Polis má být také aktivistickým počinem. Kromě provozu kavárny, pracovních prostor, společenských akcí a podobně jedno patro zaberou také hackeři. Nemá to být tradiční geekovský hacker space, kterým je třeba už nějakou dobu fungující Brmlab. Tenhle prostor bude více politicky zaměřený a angažovaný. Kdo ví, co za projekty tu vzejde.
Z něčeho se musí zaplatit nájem a provoz celé budovy. S tím mají vedle návštěvníků pomoci zejména donátoři a podporovatelé. Ztohoven vytvořili několikačlenný „board“, ve kterém každý může měsíčně přispět až 15 tisíc korun. Tímto způsobem vypomáhá například miliardář Karel Janeček, člen skupiny J&T Štěpán Ašer, ředitel ze Sekyra Group Leoš Andrle či internetový podnikatel Jan Barta.Tak nějak mi to celé přijde jako kavárna pro intelektuály, kde se místo pití podávají samolepky za stovku. Budou se tam scházet všechny možné existence, kterým zrovna přijde cool všechno kolem "hackování", i když zrovna nemají představu, co to je. Bezpečně ale ví, že je to cool a in. Ne že bych na to chtěl házet špínu, ale prostě z toho jejich programu a teď toho článku mám docela rozpačité pocity.
Tiskni
Sdílej: