Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Magor seš leda ty. Spotřeba elektřiny bývá zdaleka nejvyšší částkou v provozu datacenter. Podívej se, co všechno dělají firmy jako třeba Google, aby tyto náklady snížil. A chceš snad tvrdit, že to jsou nějací zelení fanatici? Dokonce i u serverhostingů se dnes provozovatelé zajímají víc o to, kolik hostovaný server žere elektřiny, než kolik přes něj teče dat.
Zpráva říká o kolik snížili spotřebu ve Wattech.
A že se tam píše o „zelenosti“? V každém druhém článku se dnes zmiňuje také „cloud“, „outsourcing“ a jiné podobné cool věci. Vůbec největší hit je do každého tématu zatáhnout „komunismus“ a „marxismus“. To má teprve grády, to je autor borec.
"Cloud" i "outsourcing" jsou jasně definované a definovatelné pojmyTak prosím. Především tu ideologii, pardon, definici cloudu.
Rýchlo rastúce stromy odoberajú z pôdy živiny a nakoniec sa ich drevo spáli a žiadne živiny sa nevrátia do pôdy. Napríklad úrodná pôda pod listnatými lesmi.
? Znáte dnes dokonalejšího a inteligentnějšího tvora ve vesmíru, než je člověk? Proč pořád někdo ponižuje evoluční zázrak a tak vzácný organismus? Je to jediná známá agregace hmoty, která je schopna zkoumat sama sebe a časoprostor, v němž žije.
Pořád nechápu tu sebenenávist lidí. Ale budiž, nesnášíte svůj druh, s tím nic nenadělám a ani nechci, vždyť máte svobodnou vůli a svobodu rozhodování.
Závislost mezi koncentrací CO2 a jeho radiačním forcingem (ve W/m^2) je logaritmický, tj. největší efekt mají první molekuly, s rostoucí koncentrací příspěvek CO2 klesá, tedy od vyšších hodnot je rozdíl v radiačním forcingu, tudíž i v \delta T, takřka nulový.Zavislost je jen priblizne logaritmicka a v soucasne koncentraci je zmena jeho radiacniho forcingu (dF) pri zdvojnasobeni koncentrace CO_2 cca 3.7 W/m^2. Citlivost klimatu na radiacni forcing (dT/dF) se odhaduje na 0.5-1.2 degC/(W/m^2), coz dela dT cca 1.9-4.5 degC (pri zdvojnasobeni CO_2).
Tiskni
Sdílej: