Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »prijde mi ze vetsina opravdoveho pocitani neni o jazyku, ale o knihovnachPřesně tak, na většinu operací voláte již existující rutiny z dostupných knihoven. To co zbývá je pak všechno nějak efektivně slepit dohromady a tady má skutečný programovací jazyk výhodu.
a jelikoz nejsem programator, ale fyzik, docela rad bych si pocetl proc je python mene zpraseny nez matlab/octave.Pro mě je to především syntaxe. Ono i v matlabu (jako všude) nakonec dosáhnete požadovaného výsledku, ale za cenu mnohem vyšších investic. Také jsem fyzik, a vždy jsem veškeré výpočty prováděl v pythonu (k plné spokojenosti). Nedávno jsem přešel na Matlab (začal jsem stavět na už existujícím základu) a ten přechod byl neuvěřitelně bolestivý. Kdybych to byl býval tušil začal bych od začátku. Vlastně to mám pořád v plánu...
dnes uz si fyzici nepocitaju veci vo fortrane?Někteří ano, zpravidla ti starší. Já znám dva (ale jeden pomalu přechází na Python). Nutno ovšem podotknout, že značná část NumPy/SciPy je napsána ve Fortranu (a C).
Ja mam stale pocit, ze ked to prezeniem intelovskym kompilatorom, tak nejaky python/octave/matlab ostane daleko v prachu.To je docela dobře možné, důležité je ovšem to, co se děje předtím.
Tiskni
Sdílej: