Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
- ziadny initrd
- ziadne kernel moduly
- asynchronne sysctl
- ziadny X11 (client/server) - neviem ako to spravne pomenovat, proste xfce priamo na framebufferi
Bootovanie je fakt rychle, co som testoval Alpha1, az prilis . Musel som pridat jeden sleep, pretoze fsck nepockalo na udev
Neviem ako si to testoval, ale X server tam je.
He?
Napisal som, ze "to" nejak nepracuje na architekture client/server.
Skus z toho stroja "ssh -X iny_stroj" spustit nejaku GUI aplikaciu a uvidis, co som mal na mysli.
Skoda, teraz to nemozem odskusat. Napriek tomu tu sa spomina Xorg server a *x11* driver, tak neviem
Ten boot trvá normálne 16 sekúnd, len sa zdá že je taký rýchly pretože Xká sú spustené hneď ako to je možné.
včera jsem potřeboval "přepnout", tak jsem si zkusil spustil Live CD na své T60. Předpokládal jsem, že to se mnou svižně vyběhne, ale ono to naběhlo a velmi slušně. HW se chytal komplentě včetně WiFi, grafiky i zvukovky. Pokud by se objevil 64bit, tak o tom distru budu dost uvažovat
Tiskni
Sdílej: