Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
No, mistře... když si představím, že budu do slot rvát síťovku, zvukovku, grafiku, řadič SATA, řadič USB (štěstí, že lidi nepotřebujou IEEE 1394), a třeba ještě sériové porty... nemluvě o tom, že správně by měl být vyměnitelný taky super IO čip a řadič tlačítak a diod na skříni a nejlíp i ten čip s BIOSem by měl být na PCI kartě.Jasně, smyslem mého příspěvku bylo, že si máš vlastně poskládat a sletovat celou základovku sám. Tak to jo...
Ale je nad slunce jasné, že v případě, že by si každý mohl zvolit vlastní konfiguraci z jakýchkoli karet, které by si zamanul, tak by všechna ta PC určitě fungovala daleko, ale skutečně daleko spolehlivějc, prostě, no!V přípdaě výstupních zařízení jako je zvuková/grafická/telvizní možná i ta síťovka karta to smysl má, třeba v případě, že to nefunguje (nebo alespoň ne tak jak je požadováno)-. Když je to celý naletovaný v jednom monolitu tak s tím už nic nenadělám. A to nemluvím ani o případě, kdy si ji chci vyměnit za jiný model.
Jinak na rozdíl od těch starších dedikovaných zvukovek (různé Cretivy) naopak má Reltek tu výhodu, že (na těch Windows) ho rozjedete vždycky, bez nějakého blbnutí se (starými, nekompatibilními, nebo nepodepsanými) ovladači od výrobce.Tomuhle říkáš "funguje"? Dal jsem tam starou ESS Solo-1 a fungovala naprosto bez problému v obou systémech hned od začátku. Tomu říkám "funguje". IMHO Realteky byly odjakživa děsný šmejdy. Pokud ti vyhovují naletovaný šmejdy přímo na desce, klidně si takové kupuj - mě je to putna. Ale já bych ocenil možnost volby. A o tom byla moje reakce na Pavlixe : Jo člověk bude sice nadávat, ale stejně mu nezbude nic jiného, než si ten krám koupit, když na trhu v sortimentu nic jiného není. A nebo se musí smířit s tím, že to tam prostě je i když "zakázené" - což zase znamená, že to musí koupit a k tomu investovat ještě do dalšího zařízeni
IMHO Realteky byly odjakživa děsný šmejdy.Jsme technici, v jakem smyslu?
Ale vždyť přece integrovaná zvukovka vám nebrání v tom, nainstalovat kartu. Pravda, prodražuje výrobu o něco málo, ale kdybyste kupoval desku bez ní, tak nejspíš zaplatíte navíc ještě víc, protože to nebude masová záležitost...Znovu - v kontextu reakce kolegy Pavlixe : Mohu nadávat, mohu ji i nechtít, ale nakonec mi nezbyde v mnoha případech nic jiného, než se s ní smířit, protože je integrovaná. Jinými slovy, dost těžko se ji vyhnu, navíc nedobrovolně podporuji výrobce hardwaru, který bych normálně třeba nekoupil, atd...
S audiokodeky Realtek jsem nikdy problémy neměl, takže nemůžu soudit. Ale třeba ALC892 na mojem momentálním počítači jsem nemusel vůbec řešit, systém si ho našel/zovladačoval/etc sám. ALC850 na starším počítači z roku 2005 taky stále bez problémů. Když jsou ovladače pro ty starší zvukovky dostupné přímo v OS (v Linuxu by to obvykle tak mělo být), tak většinou fungujou taky.Máte asi jednoduše štěstí. Já jsem narazil na kusy které nefungovaly (a nebo alespoň tak jak měly) a to ani ve Widlích. Jiné kusy v pohodě. Což jako zákazník vnímám poměrně hodně negativně. Mimochodem u Linuxu mi nepomohla ani její zákaz v BIOSU a přidání nové karty. Linux si ji startu stejně našel a začal ji (nevím z jakého důvodu) brát zase za aktivní zařízení. Pomohlo až odebrání podpory z jádra a jeho následná kompilace. Neříkám, že zrovna toto je problém karty samotné, ale jen další problém spojený se zvukovkami Realteku se kterým jsem se musel popasovat.
než se s ní smířit, protože je integrovaná. Jinými slovy, dost těžko se ji vyhnu, navíc nedobrovolně podporuji výrobce hardwaru, který bych normálně třeba nekoupilNo, ona podstatna cast bezne integrovanych periferii je dnes integrovana rovnou v chipsetu ci SuperIO chipu, takze tenhle argument neni moc relevantni. Vyjimkou (z bezne integrovanych periferii) byvaji akorat sitovky, ty jsou AFAIK (na beznych mainboardech) stale na samostatnem chipu. U zvukovek byva podstatna cast integrovana v chipsetu, vne je pouze demultiplex a D/A prevodnik (napr. od Realteku), nicmene to je jen cast zvukovky. Stezovat si, ze ti vyrobce nuti AC97 ci HD-Audio chip od Realteku je asi podobne jako stezovat si, ze ti vyrobce externi zvukovky nuti operacni zesilovac od XXX.
Tiskni
Sdílej: