Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »$ $ ldd `which irssi` | sed 's/(.*)//'
/usr/local/bin/irssi:
libperl.so.5.26 => /usr/local/lib/perl5/5.26/mach/CORE/libperl.so.5.26
libthr.so.3 => /lib/libthr.so.3
libm.so.5 => /lib/libm.so.5
libcrypt.so.5 => /lib/libcrypt.so.5
libutil.so.9 => /lib/libutil.so.9
libgmodule-2.0.so.0 => /usr/local/lib/libgmodule-2.0.so.0
libglib-2.0.so.0 => /usr/local/lib/libglib-2.0.so.0
libintl.so.8 => /usr/local/lib/libintl.so.8
libssl.so.8 => /usr/lib/libssl.so.8
libcrypto.so.8 => /lib/libcrypto.so.8
libnv.so.0 => /lib/libnv.so.0
libncurses.so.8 => /lib/libncurses.so.8
libc.so.7 => /lib/libc.so.7
libiconv.so.2 => /usr/local/lib/libiconv.so.2
libpcre.so.1 => /usr/local/lib/libpcre.so.1
kde len libky z /usr/local su naviac.
irc je paradna vec. A praveze ma ku KISS approach blizko.
- glib-2.6 or greater - pkg-config - openssl (for ssl support) - perl-5.6 or greater (for perl support) - terminfo or ncurses (for text frontend)Glib C 2.6 vysiel 7.1.2005. Napis si vlastni v C, v ANSI a budes mat po probleme. :) S poll() na zobrazenie a posielanie sprav z CLI.
Tiskni
Sdílej: