Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
A pokud ne, vyberou drobné z prasátka a zaplatí si za tu "almužnu" VIP služby - 190 Kč je částka, kterou mnoho lidí přesáhne v hospodě/restauraci na pokecu s přáteli, takže - proč ne?Rad bych podotkl dve veci: 1. Rozdil mezi 0 Kc a 190 Kc je mozna maly fakticky, ale z ekonomickeho i psychologickeho hlediska je nezanedbatelny. Obzvlast, pokud se jedna o neco virtualniho, jako je tato softwarova sluzba. 2. Moc se mi nelibi tenhle argument, ze na to "kazdy ma". Staci zdrazit vse zbozi o par korun (ty prece kazdy ma) a pridat par novych poplatku (opet ve velikosti bezne vecere) a Vase ekonomicka situace se muze zmenit. Souvisi to s mym oblibenym rcenim "Ktera kapka zpusobila povoden? Zadna."
Také je rozdíl v poskytované kvalitě.
Mám Internet zadara tak nějaký ten výpadek prostě neřeším. Ale platit to, tak to bych řval jako tygr. Takže to není jen o tom to zpoplatnit, ale také podstatně zvýšit kvalitu daných služeb.
No a to je průser. Protože jakákoliv částka bude pro poskytovatele nízká (ten cluster za těch pár korun stejně nepořídí) a pro klienta vysoká za tak nízkou kvalitu (no protože tam ten HA ještě nikdo nekoupil).
Já, ačkoliv si o celém jabbim.cz myslím své, bych opravdu viděl jako nejlepší cestu to prodat a poskytovat XMMP jako službu "zdarma" k něčemu jinému. Protože dneska už to není žádný terno a z jabber serveru se nikdo na zadek neposadí, když se může registrovat na stovky free.
Tiskni
Sdílej: