V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
AFAIK nic takového NVIDIA nedělala. Dělala (možná ještě dělá, teď to tolik nesleduji) to, že měla blob s ovladačem, který byl nezávislý na OS. Vedle toho vytvořila wrapper, kterým propojila linuxové jádro a tento blob. Pokud toto nebylo šířeno jako jeden celek s Linuxem, bylo to velmi pravděpodobně právně v pořádku, protože část komponenta odvozená od jádra byla pod GPL a ta binární proprietární část od jádra odvozena nebyla.
Co dělá Oracle, je licenční prasárna a IMHO tím porušuje GPL (byť jde o spojování "jen" s dílem pod nekompatibilní licencí a ne pod licencí proprietární). Ten, kdo vytvořil příslušnou část jádra, by měl Oracle žalovat a jako jeden z důkazů přiložit rozsudek, kterého firma Oracle čerstvě dosáhla.
Jediným čistým řešením (pokud ho lze provést - záleží na tom, jak byly řešeny vztahy s autory/přispěvateli) je přelicencování na GPL. Mimochodem nekompatibilita CDDL s GPL byla prý úmyslná.Oracle přelicencovat může. Přesněji, může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právo. Ale asi o to nemá zájem, ztratil by přístup k inovacím v dtrace (ty jsou už mimo jeho kontrolu) a asi i kontrolu nad tím, co dnes má. A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny. Žádná cilená nekompatilibita nebyla, CDDL je taková, jaká je, protože takto konstruovanou licenci Sun potřeboval pro OpenSolaris. GPLv3 byla tehdy ještě před početím. Paní Cooper své tvrzrní uvedla čert ví proč, v době, kdy její tehdejší zaměstnavatel měl eminentní zájem na podrývání Sunu.
může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právoPokud ano, tak tím lépe
A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny.Tohle je další věc, kterou jsem sice naťukl (na základě toho, co je na Wikipedii), ale je to úplně vedlejší, protože na podstatě věci to nic nemění.
Linus Torvalds (2005): „The fact is, the law isn't a blind and mindless computer that takes what you say literally. Intent matters a LOT. And using the xxx_GPL() version to show that it's an internal interface is very meaningful indeed. One of the lawyers said that it was a much better approach than trying to make the license explain all the details - codifying the intention in the code itself is not only more flexible, but a lot less likely to be misunderstood.“
To ještě pro pořádek.
"Programátor hledá optimální kompromis mezi osraností a zpraseností." nejmenovany spoluzak.
Tiskni
Sdílej: