sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
AFAIK nic takového NVIDIA nedělala. Dělala (možná ještě dělá, teď to tolik nesleduji) to, že měla blob s ovladačem, který byl nezávislý na OS. Vedle toho vytvořila wrapper, kterým propojila linuxové jádro a tento blob. Pokud toto nebylo šířeno jako jeden celek s Linuxem, bylo to velmi pravděpodobně právně v pořádku, protože část komponenta odvozená od jádra byla pod GPL a ta binární proprietární část od jádra odvozena nebyla.
Co dělá Oracle, je licenční prasárna a IMHO tím porušuje GPL (byť jde o spojování "jen" s dílem pod nekompatibilní licencí a ne pod licencí proprietární). Ten, kdo vytvořil příslušnou část jádra, by měl Oracle žalovat a jako jeden z důkazů přiložit rozsudek, kterého firma Oracle čerstvě dosáhla.
Jediným čistým řešením (pokud ho lze provést - záleží na tom, jak byly řešeny vztahy s autory/přispěvateli) je přelicencování na GPL. Mimochodem nekompatibilita CDDL s GPL byla prý úmyslná.Oracle přelicencovat může. Přesněji, může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právo. Ale asi o to nemá zájem, ztratil by přístup k inovacím v dtrace (ty jsou už mimo jeho kontrolu) a asi i kontrolu nad tím, co dnes má. A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny. Žádná cilená nekompatilibita nebyla, CDDL je taková, jaká je, protože takto konstruovanou licenci Sun potřeboval pro OpenSolaris. GPLv3 byla tehdy ještě před početím. Paní Cooper své tvrzrní uvedla čert ví proč, v době, kdy její tehdejší zaměstnavatel měl eminentní zájem na podrývání Sunu.
může udělat dual licencování (potřebuje dtrace v Solarisu), má na to v rámci dtrace, který produkuje, právoPokud ano, tak tím lépe
A proboha, ty kecy od paní Cooper jsou jen kecy a už byly opakovaně (i zde) vyvraceny.Tohle je další věc, kterou jsem sice naťukl (na základě toho, co je na Wikipedii), ale je to úplně vedlejší, protože na podstatě věci to nic nemění.
Linus Torvalds (2005): „The fact is, the law isn't a blind and mindless computer that takes what you say literally. Intent matters a LOT. And using the xxx_GPL() version to show that it's an internal interface is very meaningful indeed. One of the lawyers said that it was a much better approach than trying to make the license explain all the details - codifying the intention in the code itself is not only more flexible, but a lot less likely to be misunderstood.“
To ještě pro pořádek.
"Programátor hledá optimální kompromis mezi osraností a zpraseností." nejmenovany spoluzak.
Tiskni
Sdílej: