Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Mno já jsem viděl i nainstalovanej Debian (s GNOME) a žádný terno to nebylo...copak? nelibilo se tema? nebo snad wallpaper? ;)
Navíc máme jedinečné uživatelské forum.V čem je jedinečné oproti třeba ubuntuforums.org nebo forum.ubuntu.cz?
A pokud jde o balíčky rpm versus deb, tak jsem jednoznačně pro rpm (tedy Debian nebo Ubuntu pro mě nepřipadá v úvahu). Zatímco rpm balíček, jsem schopen bez problémů udělat sám, o deb balíčcích se to říct nedá. Snažil jsem se nastudovat zdrojový deb balíček pro libgpod pro Ubuntu, abych zjistil, jak to, že v Ubuntu se z něj dělá i python-gpod a ve Fedoře ne. A co jsem zjistil? Nic. Musel jsem to nakonec vymyslet sám. Vůbec jsem nepochopil strukturu deb balíčků, oproti tomu struktura rpm balíčků je přehledná a jasná.https://help.ubuntu.com/ - Packaging guide
forum.ubuntu.cz se s výše uvedenými nemůže srovnávat - menší počet uživatelů a tím pádem i menší "databáze znalostí".Já si spíše myslím, že nemůžete nesmyslně srovnávat různé věci dohromady tak, jak se to hodí. Seriozní je srovnávat srovnatelné - tedy oficiální anglická fóra s anglickými a česká s českými. Takže ještě jednou: forum.fedora.cz se nemůže množstvím příspěvků (studnicí odpovědí) ani počtem registrovaných uživatelů vyrovnat forum.ubuntu.cz, podobně fedoraforum.org s ubuntuforums.org. A podobně také help.ubuntu.com a wiki.ubuntu.com s ekvivalenty u Fedory.
Nicméně ubuntuforums.org je asi 2x větší než fedoraforum.org, což mu jistě hraje do karet. Na fedoraforum jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někdo někomu "nadával". Je tam vyloženě přátelská atmosféra. Co jsem slyšel o ubuntuforums.org, tak tam to je s tou atmosférou horší (i když ne o moc).Opět nechápu, proč srovnáváte osobní zkušenost s fórem Fedory a zkušenost s fórem Ubuntu z doslechu. To také není seriozní srovnání podle stejného metru.
Kromě toho, subjektivně mi příjde fedoraforum.org přehlednější a graficky lépe vyvedené, nicméně to je spíš věc zvyku...Myslím, že registrovaní uživatelé na ubuntuforums.org si mohou vybrat z několika motivů vzhledu.
Je to taková srdeční záležitost a hlavně jsem vždycky s pomocí fóra vyřešil svůj problém... Každé forum je svým způsobem jedinečné a fedoraforum.org je jedinečné pro mě, neb každá distribuce má trochu jinou cílovou skupinu uživatelů a já spadám do té fedorácké...Ale vždyť to je přece dobře, že vám nějaká distribuce a fórum vyhovuje nejlépe, respektive lépe než jiné. Jen jsem chtěl poukázat na - podle mého názoru - nesmyslné a neseriozní formulace.
https://help.ubuntu.com/ - Packaging guideDíky za tip. Ve volném čase prostuduji. Po zběžném prostudování jsem zjistil, že ta hlavní věc, co mě zmátla bylo to, že místo .spec souboru u rpm je tu souborů víc a ještě navíc jsou zapakované spolu se zdrojáky gzipem. Zvláštní přístup... Při tvorbě rpm máme jenom originální archiv se zdrojáky, jeden .spec soubor popisující balíček, případně různé patche a další zroje (např. dodatečné ikony, .desktop soubory apod.)... Ještě jednou děkuji, věřím, že mi to hodně pomůže.
Znám lidi, co maj pořád Fedoru Core 3, ačkoliv za měsíc už vyjde Fedora Core 6 ;) Nicméně máte pravdu, obvykle se tyto tři desktopy instalují 1-2 za rok...Michal tim ale myslel to, ze pak prubezne upgraduje, ne ze tam nechava ty verze sw, co tam byly pri instalaci ;) (aspon doufam, ze to myslel ;)
Akorát přidáš další zdroje balíků a upgradneš, co se hodí...Mám testing - nemusím nic přidávat
Tiskni
Sdílej: