Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mno já jsem viděl i nainstalovanej Debian (s GNOME) a žádný terno to nebylo...copak? nelibilo se tema? nebo snad wallpaper? ;)
Navíc máme jedinečné uživatelské forum.V čem je jedinečné oproti třeba ubuntuforums.org nebo forum.ubuntu.cz?
A pokud jde o balíčky rpm versus deb, tak jsem jednoznačně pro rpm (tedy Debian nebo Ubuntu pro mě nepřipadá v úvahu). Zatímco rpm balíček, jsem schopen bez problémů udělat sám, o deb balíčcích se to říct nedá. Snažil jsem se nastudovat zdrojový deb balíček pro libgpod pro Ubuntu, abych zjistil, jak to, že v Ubuntu se z něj dělá i python-gpod a ve Fedoře ne. A co jsem zjistil? Nic. Musel jsem to nakonec vymyslet sám. Vůbec jsem nepochopil strukturu deb balíčků, oproti tomu struktura rpm balíčků je přehledná a jasná.https://help.ubuntu.com/ - Packaging guide
forum.ubuntu.cz se s výše uvedenými nemůže srovnávat - menší počet uživatelů a tím pádem i menší "databáze znalostí".Já si spíše myslím, že nemůžete nesmyslně srovnávat různé věci dohromady tak, jak se to hodí. Seriozní je srovnávat srovnatelné - tedy oficiální anglická fóra s anglickými a česká s českými. Takže ještě jednou: forum.fedora.cz se nemůže množstvím příspěvků (studnicí odpovědí) ani počtem registrovaných uživatelů vyrovnat forum.ubuntu.cz, podobně fedoraforum.org s ubuntuforums.org. A podobně také help.ubuntu.com a wiki.ubuntu.com s ekvivalenty u Fedory.
Nicméně ubuntuforums.org je asi 2x větší než fedoraforum.org, což mu jistě hraje do karet. Na fedoraforum jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někdo někomu "nadával". Je tam vyloženě přátelská atmosféra. Co jsem slyšel o ubuntuforums.org, tak tam to je s tou atmosférou horší (i když ne o moc).Opět nechápu, proč srovnáváte osobní zkušenost s fórem Fedory a zkušenost s fórem Ubuntu z doslechu. To také není seriozní srovnání podle stejného metru.
Kromě toho, subjektivně mi příjde fedoraforum.org přehlednější a graficky lépe vyvedené, nicméně to je spíš věc zvyku...Myslím, že registrovaní uživatelé na ubuntuforums.org si mohou vybrat z několika motivů vzhledu.
Je to taková srdeční záležitost a hlavně jsem vždycky s pomocí fóra vyřešil svůj problém... Každé forum je svým způsobem jedinečné a fedoraforum.org je jedinečné pro mě, neb každá distribuce má trochu jinou cílovou skupinu uživatelů a já spadám do té fedorácké...Ale vždyť to je přece dobře, že vám nějaká distribuce a fórum vyhovuje nejlépe, respektive lépe než jiné. Jen jsem chtěl poukázat na - podle mého názoru - nesmyslné a neseriozní formulace.
https://help.ubuntu.com/ - Packaging guideDíky za tip. Ve volném čase prostuduji. Po zběžném prostudování jsem zjistil, že ta hlavní věc, co mě zmátla bylo to, že místo .spec souboru u rpm je tu souborů víc a ještě navíc jsou zapakované spolu se zdrojáky gzipem. Zvláštní přístup... Při tvorbě rpm máme jenom originální archiv se zdrojáky, jeden .spec soubor popisující balíček, případně různé patche a další zroje (např. dodatečné ikony, .desktop soubory apod.)... Ještě jednou děkuji, věřím, že mi to hodně pomůže.
Znám lidi, co maj pořád Fedoru Core 3, ačkoliv za měsíc už vyjde Fedora Core 6 ;) Nicméně máte pravdu, obvykle se tyto tři desktopy instalují 1-2 za rok...Michal tim ale myslel to, ze pak prubezne upgraduje, ne ze tam nechava ty verze sw, co tam byly pri instalaci ;) (aspon doufam, ze to myslel ;)
Akorát přidáš další zdroje balíků a upgradneš, co se hodí...Mám testing - nemusím nic přidávat
Tiskni
Sdílej: