Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Mno já jsem viděl i nainstalovanej Debian (s GNOME) a žádný terno to nebylo...copak? nelibilo se tema? nebo snad wallpaper? ;)
Navíc máme jedinečné uživatelské forum.V čem je jedinečné oproti třeba ubuntuforums.org nebo forum.ubuntu.cz?
A pokud jde o balíčky rpm versus deb, tak jsem jednoznačně pro rpm (tedy Debian nebo Ubuntu pro mě nepřipadá v úvahu). Zatímco rpm balíček, jsem schopen bez problémů udělat sám, o deb balíčcích se to říct nedá. Snažil jsem se nastudovat zdrojový deb balíček pro libgpod pro Ubuntu, abych zjistil, jak to, že v Ubuntu se z něj dělá i python-gpod a ve Fedoře ne. A co jsem zjistil? Nic. Musel jsem to nakonec vymyslet sám. Vůbec jsem nepochopil strukturu deb balíčků, oproti tomu struktura rpm balíčků je přehledná a jasná.https://help.ubuntu.com/ - Packaging guide
forum.ubuntu.cz se s výše uvedenými nemůže srovnávat - menší počet uživatelů a tím pádem i menší "databáze znalostí".Já si spíše myslím, že nemůžete nesmyslně srovnávat různé věci dohromady tak, jak se to hodí. Seriozní je srovnávat srovnatelné - tedy oficiální anglická fóra s anglickými a česká s českými. Takže ještě jednou: forum.fedora.cz se nemůže množstvím příspěvků (studnicí odpovědí) ani počtem registrovaných uživatelů vyrovnat forum.ubuntu.cz, podobně fedoraforum.org s ubuntuforums.org. A podobně také help.ubuntu.com a wiki.ubuntu.com s ekvivalenty u Fedory.
Nicméně ubuntuforums.org je asi 2x větší než fedoraforum.org, což mu jistě hraje do karet. Na fedoraforum jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někdo někomu "nadával". Je tam vyloženě přátelská atmosféra. Co jsem slyšel o ubuntuforums.org, tak tam to je s tou atmosférou horší (i když ne o moc).Opět nechápu, proč srovnáváte osobní zkušenost s fórem Fedory a zkušenost s fórem Ubuntu z doslechu. To také není seriozní srovnání podle stejného metru.
Kromě toho, subjektivně mi příjde fedoraforum.org přehlednější a graficky lépe vyvedené, nicméně to je spíš věc zvyku...Myslím, že registrovaní uživatelé na ubuntuforums.org si mohou vybrat z několika motivů vzhledu.
Je to taková srdeční záležitost a hlavně jsem vždycky s pomocí fóra vyřešil svůj problém... Každé forum je svým způsobem jedinečné a fedoraforum.org je jedinečné pro mě, neb každá distribuce má trochu jinou cílovou skupinu uživatelů a já spadám do té fedorácké...Ale vždyť to je přece dobře, že vám nějaká distribuce a fórum vyhovuje nejlépe, respektive lépe než jiné. Jen jsem chtěl poukázat na - podle mého názoru - nesmyslné a neseriozní formulace.
https://help.ubuntu.com/ - Packaging guideDíky za tip. Ve volném čase prostuduji. Po zběžném prostudování jsem zjistil, že ta hlavní věc, co mě zmátla bylo to, že místo .spec souboru u rpm je tu souborů víc a ještě navíc jsou zapakované spolu se zdrojáky gzipem. Zvláštní přístup... Při tvorbě rpm máme jenom originální archiv se zdrojáky, jeden .spec soubor popisující balíček, případně různé patche a další zroje (např. dodatečné ikony, .desktop soubory apod.)... Ještě jednou děkuji, věřím, že mi to hodně pomůže.
Znám lidi, co maj pořád Fedoru Core 3, ačkoliv za měsíc už vyjde Fedora Core 6 ;) Nicméně máte pravdu, obvykle se tyto tři desktopy instalují 1-2 za rok...Michal tim ale myslel to, ze pak prubezne upgraduje, ne ze tam nechava ty verze sw, co tam byly pri instalaci ;) (aspon doufam, ze to myslel ;)
Akorát přidáš další zdroje balíků a upgradneš, co se hodí...Mám testing - nemusím nic přidávat
Tiskni
Sdílej: