Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Po mechanické stránce / z hlediska odolnosti mi nejlepší přijdou asi ty Applí magnetický konektory, škoda že něco takovýho nemaj třeba Lenova apod.MagSafe (2) konektory jsou to nejlepsi, co jsem zatim potkal, problem je, ze to ma Apple patentovane, takze musime jeste par let pockat, nez to vyexpiruje. Ted se divam, ze snad 2025. Krome mechanicke stranky mi na nabijecim USB-C konektoru chybi jeste signalizace (neni v elektrice/nabijim/nabito).
MagSafe (2) konektory jsou to nejlepsi, co jsem zatim potkal...Já teda uznávám, že to asi bude hodně subjektivní, ale mě naopak přijde úplně strašnej. Asi ne úplně nejhorší, ale rozhodně bude někde na chvostu.
Hlavní problém spočívá v tom, že stačí do toho konektoru malinko ťuknout, nebo se o něj opřít a okamžitě vypadneTo je zrovna feature, ktera mi vyhovuje. Pouzival jsem deset let MacBooky (Air s Linuxem) a moje zkusenost je takova, ze pokud do toho konektoru tukls opravdu mirne (nahoru nebo dolu) vratil se do puvodni polohy. Pokud to bylo vic, vypojil se, coz je presne to, co chces, protoze nechces, aby ti pocitac spadl na zem, coz se mi u barrel konektoru stalo.
(ii) směřuje kabel nahoru (laptop je na stole uprostřed hromady bordelu),Pokud mas na stole tolik bordelu, ze tam nejsou ani 2 cm mista na to, aby konektor byl v rovine, budes mit driv nebo pozdeji problem s jakymkoliv konektorem, nehlede na to, ze ostatni typy konkektoru postradaji vuli, tj. neni tam moznost na chvilku odpojit a zase pripojit, viz predchozi odstavec.
(iii) máš laptop na měkké podložce (např. deka)To se mi obcas stavalo, ale nijak me to neomezovalo. U USB-C mam v takovem pripade strach, ze se to jednoho dne vylomi i s kusem zakladni desky.
(iv) - a to nejhorší - leží vedle tebe na gauči pes, kterej při sebemenším pohybu ten konektor vypojí.Nevim, jestli jsem mel stesti na nejake konkretni modely, ale opravdu se mi ten konektor vypojoval az pri sile, pri ktere by mi ten notas mohl spadnout na zem a nikoliv pri sebemensim pohybu. Dokonce jsem si nekolikrat rikal, ze v tahu by ten konektor mel pustit driv.
Já to beru, taky jsem psal, že to můze být individuální. Mě se prostě na můj vkus vypíná příliš brzo. Navíc ta vypínací síla závisí na směru zatížení kabelu. V tahu ho klidně ze stolu stáhnu (a to je směr, kdy k pádu laptopu na zem dochází nejčastěji), v příčném v rovině stolu taky. Mě štve to vypínání nahoru/dolu, kdy pád na zem prakticky nehrozí.Hlavní problém spočívá v tom, že stačí do toho konektoru malinko ťuknout, nebo se o něj opřít a okamžitě vypadneTo je zrovna feature, ktera mi vyhovuje. Pouzival jsem deset let MacBooky (Air s Linuxem) a moje zkusenost je takova, ze pokud do toho konektoru tukls opravdu mirne (nahoru nebo dolu) vratil se do puvodni polohy. Pokud to bylo vic, vypojil se, coz je presne to, co chces, protoze nechces, aby ti pocitac spadl na zem, coz se mi u barrel konektoru stalo.
Jako jasný, odpojení je lepší než vylomení! Přítelkyně má laptop s USB-C a nadšenej z toho vůbec nejsem (přesně z tohohle důvodu). Tam máš strach, že se to vylomí jenom tíhou toho kabelu. Řešením by podle mě bylo buď symetričtější tvar nebo vývod káblu dozadu jako u předchozí verze. Tys' to používal píšeš, bylo to lepší?(iii) máš laptop na měkké podložce (např. deka)To se mi obcas stavalo, ale nijak me to neomezovalo. U USB-C mam v takovem pripade strach, ze se to jednoho dne vylomi i s kusem zakladni desky.
Konkrétně pak povinnost používání USB-C padne vedle mobilních telefonů a tabletů také na digitální fotoaparáty, sluchátka, náhlavní soupravy, přenosné herní konzole a reproduktory, čtečky e-knih, klávesnice, myši, přenosné navigační systémy a již zmíněné notebooky.Reproduktory, klávesnice, proč? Hlavně pro zařízení, které se používá někde venku kde se i trochu zapráší, mi usb-c nepřijde úplně vhodné. Zapráší se, vyzkratuje nebo ulomí. usb-a bych nezahazoval.
Horší už je snad jen micro-usb.Tahle věc mě štvala na Nokii N900, po třech letech používání mi konektor začal blbnout až odpadl úplně.
Tiskni
Sdílej: