Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
On the partnering side our focus remains on the BRICS countries, concentrating strongly on India and Russia.Tak to je urcite zachrani
Z mého pohledu - jako uživatele - to smysl má obrovskýAsi budete osamoceny vlk s ohledem na to, ze ona spolecnost zbankrotovala a musela propustit zamestnance. Dluzno podotknout, ze i pred tim zili z daru.
Je to jediná možnost, jak se v chytrém telefonu vyhnout spywarem promořeným OS iOS a Android.Myslite si, ze kdyz je neco opensource a bez blobu, ze to automaticky znamena, ze je to bez spyware a backdoors? Prijde mi to trochu naivni uvazovani.
Rád byste měl tu moc jim přikázat, co mají s penězi investorů dělat, že?Vubec ne. Je to jejich vec a i vec darcu, co chteji delat se svymi penezi. Osobne to vsak povazuji za plytvani, a tak jsem na to upozornil.
jste cosi jako komunista, jen trochu naruby...výsledek stejný.Ty jsi zase idiot, jen trochu naroby.
15 je asi trochu strelená doba, ale aspoň polovica by mohla byť fajn. Neviem ako ostatní zákazníci, ale ja rozhodne nemám chuť každý rok zaoberať sa takou blbosťou ako výber mobilného telefónu. Mám dosť rýchly hardvér na to, čo potrebujem, ale nechápem prečo nie sú upgrady aspoň userspace časti androidu dodávané priamo googlom po dobu aspoň 5 rokov.
Tak dlouho, než se rozhodnu ho vyhodit, protože mně nevyhovuje.V tom vam nikdo nebrani.
Ne, protože se výrobce rozhodl, že udělá řízené zastarávání a ukončí podporu možná ještě předtím, než skončí záruka.A proc by nemohl?
U počítačů to takhle funguje, proč by to nemělo jít u telefonů, což je v principu to samé zařízeníV soucasnem stadiu vyvoje nikoliv. Model je jiny a navic se mi zda, ze i PC jde ted naopak pomalu smerem k telefonum/tabletum.
Telefon vzdy cca po roce hodim do popelnice a koupim si novy.
Takí kreténi by mali byť povinne odvezení do Ghany.
Podpora stoji penize a diky prisunu novych modelu je moralni zivotnost telefonu dnes zhruba jeden rok.Podpora stojí peníze u blbě navrženého systému. Linuxové distribuce - stejný software - dokáží běžet prakticky na jakémkoliv PC. Není důvod, proč by to nemělo jít u telefonů, což jsou mnohem více unifikovaná zařízení (a nové modely jsou ve skutečnosti jenom mírný pokrok v mezích zákona.)
Uvazovat povinnou zaruku, socialisticky konstrukt z obcanskeho zakoniku, u mobilu je spatneTo by chtělo podložit nějakým argumentem, pokud možno lepším, než posledně to vaše zdůvodnění, proč je špatné nemít ve smlouvě zákaz zveřejnit výši platu (který jste radši vynechal). Doba životnosti 2 roky je u elektroniky snadno dosažitelná a pokud ne, tak výrobce neměl šetřit na součástkách, protože prodejem se zavázal, že zařízení dva roky fungovat bude. Jo a to, že vy používáte telefon maximálně rok, není platný argument proti záruce.
UI je jedna věc.Tohle je navic velmi subjektivni.
používat rok a půl a pak vyhodit (nebo ignorovat fakt, že mátě děravý systém bez aktualizací.)To me take vadi. Nicmene Android je FOSS a zdrojove kody jsou k dispozici, takze by to slo.
Tiskni
Sdílej: