Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
(prý to umí i androidí appky, no to bude asi podobný jako wine umí windowsí )A to jako proč? Dalvik je opensource, nikdo nemusí reimplementovat proprietární API reverzním inženýrstvím jako v případě Wine. Pokud je stejná architektura a systém pro to připraven, může Android aplikace spouštět zcela nativně (respektive případně s nějakou jednoduchou compatibility mezivrstvou). Jak to dělá Jolla netuším, rozhodně ale není jediná (Android aplikace slyšel jsem umí spouštět snad i BlackBerry).
Uzatvorené je skoro všetko čo majú vlastné. Zatiaľ. (zákulisné informácie nepodávam)
Ani jedno ani druhé nie je ktovie čo. Teraz mám na stole zariadenie ktoré zvládne hardvérovo Android 5 ... lenže celé je to tak zprasené, že to nevie nikto poriadne portovať. Síce open ale dopadnem s tým rovnako ako u uzatvoreného sailfish. Na druhej strane taký tizen alebo mer sa dajú rozbehnuť celkom v pohode.
na Passportu dokonce i Android aplikaci rychlejsi, nez nativni.To jsem videl jiz nekolikrat na EVM, kdy novejsi Androidy jsou rychlejsi nez veci postavene na Qt. Do embedded Qt jiz od dob Nokie nikdo poradne neinvestuje a chybejici optimalizace napric systemem zacina byt videt.
a to je takova jejich Fedora.Tam mi nikdo nebrani sestavit CentOS.
Ono sa to postupne optimalizuje. Problém je hlavne latencia, ktorá je oproti napr. EFL príšerná.
Digia toho dala dosť, ale väčšina z toho je komerčná. Niekedy v budúcnosti sa chystám vyskúšať ich virtuálnu klábosnicu (nie že by to bolo pre mňa kritické, ja používam vlastnú).
Asi tak. Je to nutné zlo k tomu aby sa aspoň ako-tak vyvíjala tá otvorená časť. Len sa mi zdá, že v poslednej dobe sú tie novinky v Qt dosť oničom. Posledné veci ktoré si pamätám sú prechod na v4 (trochu to spomalilo väčšie skripty, na druhej strane zrýchlilo to jednoduché bindingy, celkový dojem +/- rovnaké) a prechod na blink (alebo ako sa volá to z chromu). Mňa osobne by veľmi potešilo uvoľnenie QML kompilátora nech sa dá poriadne zosekať startup time (alebo skôr load time keďže všade používam loadery, ale aj tak je tam zvyčajne jemný zásek pri prvom zobrazení nejakého dialógu).
Tiskni
Sdílej: