Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Sehnat lidi na jednoduchou administraci Linuxu je prakticky nepřekonatelný problém. Jsou buď absolutně neschopní s velkým egem a potom špičkoví odborníci. Ta střední třída zcela chybí a režijní náklady tím stoupají.Brilantně řečeno.
"Každý obyvatel západního světa denně používá Linux."
Nesmysl
Tímto tvrzením (nebo konstatováním) zahájil svou přednášku- bylo to něco jako nadpis či upoutávka, která pak byla objasněna. Věta "Většina obyvatel západního světa využívá denně služby, poskytované stroji s Linuxem" by asi tak neupoutala.
Jasně, ale to nic nemění na tom že to není pravda, zní to jako jakási morální propaganda, což mi připomíná jednu nejmenovanou formu jménem Microsoft
To samozřejmě nepopírám. Jenže né každý tyto zařízení používá.
Kolik znáte lidí, kteří nemají doma DVB-[TCS] settop box? Nebo DVB tuner zabudovaný v televizi. Podíl embedded OS v různých zařízeních, můj subjektivní odhad:
1) televizní STB: >90%
2) WiFi AP, ADSL modemy, malé domácí routery/firewally, printservery, NASy, websmart switche apod.: ~60%
3) IP routery a spol. v průmyslovém měření a regulaci: ~80%
4) průmyslové převodníky RS232 na Ethernet: ~70%
5) tiskárny s Eth portem, nebo i bez: ~30%
6) mobilní telefony: ~5%
Svého času jsem někde četl, že v tiskárnách i bez Ethernetu se odjakživa zhusta používají varianty *BSD.
V mobilech Linux tuším dosud nekraluje - nebo se pletu? Válcuje ho Symbian a CEčka...
Jednodušší průmyslové "terminálové servery" si vystačí s MCUčkem a nějakým jednoduchým IP stackem.
Referenční platformy DVB STB (čipsety a vývojové kity) obvykle vyrážejí na trh nejprve s nějakým ozáplatovaným Linuxem.
V APčkách se stávalo, že první verze železa jela na linuxu, nějaká následující revize měla najednou polovinu RAMky a polovinu Flashky a jela třeba na VXworks. Žeby licence tohoto komerčního OS stála míň, než rozdíl v ceně RAM a Flash čipů? Nebo k tomu výrobce vedou nějaké další třeba licenční aspekty Linuxu? Těžko říct.
V dnešní době prakticky cokoli, co má webový ksicht, má tak 70% šanci, že je v tom Linux. O zbytek se dělí VXworks, *BSD, headless CEčka a několik dalších embedded OS / RTOS.
Třeba já jsem v oblasti spotřební elektroniky na stará kolena dost technofobní, a zapečené tučňáky už mám doma asi tři.
Kdyby byl jeden z 500 000 000 tak ani neceknu
I kdyby to byl jeden z biliardy, říci že ten jeden nemá žádný význam a můžeme ho jen tak opomenout je dle mého chyba. Asi jsem opravdu upjatý detailista
Myslím že na odbornou přednášku nepatří ani nadsázka, ani lež.
Dobře, to uznávám, ale tahle mezi ně určitě nepatří.
Přispívá to k šíření nepravd, né každý je znalý v oboru a dojde mu že je to nesmysl.
Biolog, Statistik, Matematik a Informatik na safari. Zastaví džíp a pozorují dalekohledem.
Biolog: Podívejte se! Stádo zeber! A mezi nimi bílá zebra! To je fantastické! Existují bílé zebry! Budeme slavní!
Matematik: Ve skutečnosti víme, že existuje zebra, která je na jedné straně bílá.
Informatik: Ale kdepak! To je výjimka!
Statistik: To není významné. Hypotézu, že bílé zebry neexistují nemůžeme zamítmout!
Zřejmě jsi natvrdlý, ale jestli sis nevšiml tak o tom se tam řeklo se píše zde a určitě i na stovkách jiných portálů, dochází ti to?
oprava: o tom CO se tam řeklo
A tím jste chtěl říci co?
A při vstupu na takového portály návštěvníci vyplňují vstupní test jestli opravdu jsou tématiky portálu znalý aby nepochopili informace v portálu obsažené špatně?
To je irelevantní, vemte si člověka, třeba nějakého woknaře, chce zkusit linux, hledá o tom různé informace a najednou narazí na tuto zprávičku, dozví se zaručeně pravdivou informaci že na západě každý člověk každý den používá linux, on sice neví že to není pravda, že to byla jen nadsázka nebo nepovedený vtip takže tuto informaci (nyní už se vší vážností) předává dál a ta informace se lavinovitě šíří.
Woknaře který není znalý v oboru a chce přejít na Linux.
Když jsem představoval našeho modelového woknaře o kterém se nyní bavíme, psal jsem že chce přejít na Linux, proto hledá informace a proto také narazí na tuto zprávičku kterou následně bude zvěstovat dále.
Náš woknař mi připomíná vás (bez urážky) - "ani si nepřečte zbytek článku", vy zřejmě nečtete to co píši já, proto začínám mít pochybnosti o přínosu této diskuse.
Hurá, konečně jsme se dopracovali k mému úplně prvnímu příspěvku a konečně někdo pochopil co jsem tím chtěl říci, haleluja.
Děkuji za příjemnou diskusi (ikdyž mírně nepřátelskou) .
Tato představa je utopistické SciFi, které se může někomu přihodit akorát v divokém snuse netýkala toho, že
celý západní svět používá na desktopu Linuxale toho, že by tomu snad nějaký woknař věřil. Pokud tvá radost stále přetrvává, brát ti ji již nebudu.
Tiskni
Sdílej: