OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
opravy chyb především v KDE PIMto je výsměch ... takže je tam pár oprav trivialit, které vesměs dříve fungovaly bez problémů, tzn. tak akorát daly dokupy lajdáctví, že si někdo nezkontroloval funkčnost příslušných úprav mezi 4.9 (resp. starší) a 4.10, a z bugů, na kterých jsem subscribnutý, a které jsou opravdu vážné problémy s funkčností (např. že nelze forwardnout mail, kmail na tom spolehlivě spadne, popř. padání imapového backendu několikrát denně - viz fedoří tracker problémů chycených abrtem), nic, na to se sere, hm (a to nemluvím o tom, že tuhle zavřeli RFE, aby už konečně doprdele podporovali rozdělené maily, které bylo otevřeno ještě před KDE 4, a u kterého se teď vymlouvali mimo jiné na to, jak s tím jejich koncept ukládání mailů vůbec nepočítá - tak kurvafix jak to dementní sračkonadi navrhovali, že se holedbali jak to bude úžasné a übercool, když se do toho návrhu ani neobtěžovali zahrnout všechna relevantní RFC, notabene když principiálně velmi podobný soft - newsreader knode - to umí a ještě navrch na to mají otevřený bug???)
jen stupeň nasranosti stále stoupá.
Nevím, zda je to u některých možné.
No, já nevím, ale když bych měl porovnat KDEPIM 4.4.11 (poslední bez Akonadi, doteď byl v Debianu) a 4.10.2, tak s tím novějším mám méně problémů než dříve,gratuluju, já takové štěstí nemám; o tom, že kolega importoval svůj mailový archiv asi natřikrát, přičemž pokaždé to trvalo dlouhé hodiny, a stejně mu to pořádně nechodí, zatímco stará verze nic takovýho nepotřebovala, prostě se mu ukázalo kde je maildir a hotovo, asi darmo mluvit ...
hlavně na nestabilních wifinách, kdy jsem dříve byl nucen zabíjet kontact přes killall, aby se mi vůbec obnovilo načítání mailů...ach ano, jistě, zatímco dříve to bylo
killall kmail
, tak ten úžasný pokrok přinesl postup
killall kmail akonadictl stop * (jdu na kafe nebo něco) akonadictl status (pokud je stopped, můžu pustit kmail jinak go to *)ozvláštněný občas o nutnost vysypávání koše a
akonadictl fsck
, jak jsem tu nedávno popisoval
Za ten měsíc, co 4.10 používám, jsem tohle harakiri ještě provádět nemusel, a to s tím ntb cestuju furt... (dříve to bylo nutné pokaždé, když jsem ho jinde probudil, takže i dvakrát, třikrát denně)hlavně na nestabilních wifinách, kdy jsem dříve byl nucen zabíjet kontact přes killall, aby se mi vůbec obnovilo načítání mailů...ach ano, jistě, zatímco dříve to bylokillall kmail
, tak ten úžasný pokrok přinesl postupkillall kmail akonadictl stop * (jdu na kafe nebo něco) akonadictl status (pokud je stopped, můžu pustit kmail jinak go to *)ozvláštněný občas o nutnost vysypávání koše aakonadictl fsck
, jak jsem tu nedávno popisoval
Za ten měsíc, co 4.10 používám, jsem tohle harakiri ještě provádět nemusel, a to s tím ntb cestuju furt...hm, že bych začal cestovat, a ono to začne fungovat?
Co měl za konfiguraci? Přechod na 4.10 u mě byl hladký, jak na gmailové schránce (1995 mailů), tak na školní schránce (5146 mailů nyní, ale je to výrazně promazané, protože mi došla kvóta)No, já nevím, ale když bych měl porovnat KDEPIM 4.4.11 (poslední bez Akonadi, doteď byl v Debianu) a 4.10.2, tak s tím novějším mám méně problémů než dříve,gratuluju, já takové štěstí nemám; o tom, že kolega importoval svůj mailový archiv asi natřikrát, přičemž pokaždé to trvalo dlouhé hodiny, a stejně mu to pořádně nechodí, zatímco stará verze nic takovýho nepotřebovala, prostě se mu ukázalo kde je maildir a hotovo, asi darmo mluvit ...
Tiskni
Sdílej: