Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
vydanie jednoduchého, osekaneho desktopu so základnymi funkciamiJá nechci další GNOME nebo MacOS X. Právě pro tyhle omezení GNOME ani MacOS X nepoužívám.
vlastny zvukovy serverKDE používá PulseAudio a pokud není, tak ALSu. Pro přehrávání videí používá xine. Nic z toho KDE nevyvíjí.
vlastny kompozitny managerJenže ten je součástí okenního manažeru a bez něho jaksi desktop není úplně to pravé (schválně zkuste si jej ve Windows sestřelit — proces
explorer.exe
). Metacity použít nemůžou kvůli závislosti na GTK+. Žádný výchozí okenní manažer v Xkách není.
vlastny power managementPowerDevil je pouze rozhraní pro nastavení power managementu v HAL.
vlastny officeOpenOffice.org jsou strašný moloch, KOffice jsou oproti němu daleko rychlejší a nepotřebuje Javu.
nic z toho nefunguje poriadneVšechno z toho funguje dobře, ale není to stylem Microsoftu nebo Applu, kterým se vydalo i GNOME. A to je moc dobře.
nefutruje desktop milionom aplikaciiAž na ty KOffice jsou to všechno služby (a polovinu z nich nevyvíjí KDE) a těmi Microsoft futruje Windows 7 ještě víc než KDE. Navíc na rozdíl od KDE ty služby jsou strašně nepřehledné, nedají se pořádně nastavovat nebo ovládat a každá má vlastní vzhled a styl práce. Ale to vám nikdy nedojde, protože co uživatel vašeho typu nevidí, to mu nedojde (proč asi Windows startují několikrát tak dlouho jako Kubuntu?).
Musím se přiznat že mě to taky štve... Ale zase KDE urazilo od 4.3, se kterým jsem začal a moc stabilní nebylo, k 4.5 velký kus práce, jediný věci, který mě momentálně štvou je PIM a blbej Kwin, kterej se v 4.5 přestal kamarádit s mojí inteláckou kartou.
nepříjemná informacezprávička by měla být neutrální, osobní hodnocení patří třeba do blogu pro mě je to třeba dobrá zpráva, že se mi ta ako-sračka zatím do kompu zatím nenacpe ...
Tiskni
Sdílej: