OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
vydanie jednoduchého, osekaneho desktopu so základnymi funkciamiJá nechci další GNOME nebo MacOS X. Právě pro tyhle omezení GNOME ani MacOS X nepoužívám.
vlastny zvukovy serverKDE používá PulseAudio a pokud není, tak ALSu. Pro přehrávání videí používá xine. Nic z toho KDE nevyvíjí.
vlastny kompozitny managerJenže ten je součástí okenního manažeru a bez něho jaksi desktop není úplně to pravé (schválně zkuste si jej ve Windows sestřelit — proces
explorer.exe
). Metacity použít nemůžou kvůli závislosti na GTK+. Žádný výchozí okenní manažer v Xkách není.
vlastny power managementPowerDevil je pouze rozhraní pro nastavení power managementu v HAL.
vlastny officeOpenOffice.org jsou strašný moloch, KOffice jsou oproti němu daleko rychlejší a nepotřebuje Javu.
nic z toho nefunguje poriadneVšechno z toho funguje dobře, ale není to stylem Microsoftu nebo Applu, kterým se vydalo i GNOME. A to je moc dobře.
nefutruje desktop milionom aplikaciiAž na ty KOffice jsou to všechno služby (a polovinu z nich nevyvíjí KDE) a těmi Microsoft futruje Windows 7 ještě víc než KDE. Navíc na rozdíl od KDE ty služby jsou strašně nepřehledné, nedají se pořádně nastavovat nebo ovládat a každá má vlastní vzhled a styl práce. Ale to vám nikdy nedojde, protože co uživatel vašeho typu nevidí, to mu nedojde (proč asi Windows startují několikrát tak dlouho jako Kubuntu?).
Musím se přiznat že mě to taky štve... Ale zase KDE urazilo od 4.3, se kterým jsem začal a moc stabilní nebylo, k 4.5 velký kus práce, jediný věci, který mě momentálně štvou je PIM a blbej Kwin, kterej se v 4.5 přestal kamarádit s mojí inteláckou kartou.
nepříjemná informacezprávička by měla být neutrální, osobní hodnocení patří třeba do blogu pro mě je to třeba dobrá zpráva, že se mi ta ako-sračka zatím do kompu zatím nenacpe ...
Tiskni
Sdílej: