sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
return 4;
Akorát je průser, že jak mixují ty aplikace - část už je na frameworku, část ještě na starých knihovnách, tak je půlka aplikací najednou anglicky. No alespoň se trochu procvičí v angličtiněTo bude nějaká chybička u tebe. Používám také KDE4 s půlkou aplikací již na frameworku, a mám všechno v češtině.
Zato hromada cool blbostí, které také pořádně nefungují.Co třeba KDE Connect? 1) Není to blbost, 2) Funguje to celkem obstojně, 3) AFAIK nikdo jiný (ani na jiných OS) takhle dobrý nástroj pro komunikaci s telefonem neposkytuje.
Už sa dá používa kmail bez akonadi?
ja mam porad pocit, ze ani KDE 4 nedotahli do funkcniho stavu
Nebo to prostě konkrétní lidé používají specifickým způsobem (a na specifické konfiguraci zbytku systému), který exponuje určité chyby.
Komplexní software obvykle obsahuje chyby, překvápko.
Pro mě třeba bylo problematické to slavné „stabilní“ GNOME 2 i v posledních verzích a jak ho přejalo MATE. Měl jsem potíže hlavně s panelem (občas se neskrýval, občas se rozsypaly applety, při vertikální orientaci byl hnusný).
Njn. Kdyz to je taky tezky, kdyz se s plasmou soucasne aktualizovalo i to QT5. Clovek pak vi uplny prd. :-/ Mno, pak nekdy odpoledne do ty diskuze mrknu, treba uz se bude vedet vic.
To alespon, ze nejdriv jsem aktualizoval notebook a ne pracovni pocitac. Tam mam taky i686 balicky na 64bitovym intelu.
Tiskni
Sdílej: