Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
https://salamek.cz/nette-test.php?url=https://example.com
url
je URL na root testovaneho webu napsaneho v Nette.
Nazdar bazar! už jsem tady zas V poslední době je kolem hodně ruchu kolem GitLabu a tak jsem se rozhodl uvolnit do světa jednu mou webovou aplikaci (Ehm,GitHub) (GitLab) která k GitLab CE "přidává" (Skrze API) nějakou tu funkcionalitu která je nám uživatelům GitLab CE odepřena protože je součástí GitLab EE.
Již nějaký ten pátek ve svých projektech používám pomocný script version.py který byl modifikován speciálně pro daný projekt a zajišťoval tyto věci:
Tak projekt který jsem představil v předchozím zápisku na blogu (doporučuji přečíst pokud nevíte o co goo) dospěl do verze 1.0.21.
Tak jsem byl dnes přinucen přičuchnout si k MFCR a jejich úžasnému blacklistu... A to tak ze by jsem měl začít připravovat nástroje pro případnou implementaci DNS blokace na infrastruktuře zákazníka. Původně jsem chtěl nějak strojově zpracovat ono úžasné PDF tak že mi ze skriptu vypadne pouze název domén k blokaci, protože je ale ono PDF pěkný paskvil u kterého se mi nepodařilo ani ověřit digitální podpis, natož z něj vyparsovat všechny potřebné informace tak jsem se rozhodl jít jinou cestou a místo jednorázového scriptu vybudovat informační web s API odkud si pak můžou dané scripty tahat seznam k blokaci.
Pro jeden Pythoní projekt na kterém pracuji jsem potřeboval převést CRONový zápis (12 9 * * *) na "human readable" string, zde se chci podělit o výsledek.
Kvůli krátké expiraci certifikátů od letsencrypt jsem byl nucen napsat tento krátký script v pythonu který zajišťuje automatické obnovení certifikátů když se blíží datum expirace a také umožňuje vystavování nových certifikátů. Dále zasílá informace o stavu obnovení certifikátu emailem.
~Dnes vyšel na Steamu mnou dlouho očekávaný Bioshock Infinite pro Linux, v tomto mini zápisku se chci podělit o řešení problému se spuštěním hry na který jsem narazil...
Git deploy je nástroj pro vykládání Git projektů na vzdálený server přes SSH nebo FTP/S a to jak z klientské strany tak ze strany serveru při git push, který jsem napsal speciálně pro mé použití a pro firmu kde momentálně pracuji. Primární použití je pro vykládání webových stránek na produkční server.
Na vánoce jsem si udělal radost a pořídil jsem si Nokii N900,rád bych se s vámi v krátkosti podělil o zkušenosti z dvoutýdenního používání
tak jsem si tak sehnal iBook (ten novější 2xUBS bílý) parádní stroj (až na vadnou integrovanou sítovku),teď ale k problému
Mezitím co jsem byl v Praze na LinuxExpu mi přišla obálka s červeným pruhem...
Asi všichni víte jak je na tom root.cz a reklamy na M$ ,ano jsou všude... to byl také největší důvod použít modul ADblock který pravděpodobně všichni znáte a asi i používáte , ale co s textem ?
Jednoho krásného dne se mi povedlo převést svou přítelkyni na linux (Fedora 10) přechod byl celkem bezproblémový a protože není hloupá rychle vše zvládla,avšak dva dny po přechodu přišel zvláštní požadavek : Ona:"Prosím tě mohl by jsi mi tam dát UT takový ten starý"