Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
git describe
. Prostě vygeneruju jeden malý soubor, který obsahuje definici konstanty, nebo je součástí konfigurace projektu.
U mnoha projektů je vidět ručně udržovaný ChangeLog a commity, které takovou konstantu někde upravují ručně, ale nikdy to není o moc víc jak jednořádková změna. Proč to tedy tak komplikovat?
export-subst
(viz gitattributes(5)
).
#! /usr/bin/env python3 from setuptools import setup from setuptools import find_packages changelog = open('CHANGELOG.rst').read() long_description = open('README.rst').read() + "\n\n" + changelog def get_version(data): def all_same(s): return all(x == s[0] for x in s) def has_digit(s): return any(x.isdigit() for x in s) data = data.splitlines() return list( line for line, underline in zip(data, data[1:]) if (len(line) == len(underline) and all_same(underline) and has_digit(line) and "." in line), )[0] setup( name='...', version=get_version(changelog), description="...", long_description=long_description, url='...', author='...', author_email='...', license='MIT', packages=find_packages('src'), package_dir={'': 'src'}, zip_safe=False, include_package_data=True, install_requires=open("requirements.txt").read().splitlines() )
co pak ale s PKGBUILDVygenerovat, případně přegenerovat, ten PKGBUILD na základě setuptools metadat z setup.py? Navíc nevím jakou výhodu má mít PKGBUILD soubor přímo v repu s kódem, když aby to k něčemu bylo, stejně ten PKGBUILD musím udržovat v AURu.
A na to existuje nejaky tool ?
Navíc nevím jakou výhodu má mít PKGBUILD soubor přímo v repu s kódem, když aby to k něčemu bylo, stejně ten PKGBUILD musím udržovat v AURu.Protoze mam CI (na vlastnim HW) ktere mi buildi balicky pri release do meho arch repa a je to tak pro me pohodlnejsi nez to lovit nekde na AUR ?
Jasne mohl bych v CI udelat release, stahnout archiv, spocitat sha256sum, vygenerovat ten PKGBUILD a nahrat jej na AUR, a pak ten balicek sestavit a uploadnout do repa. Ale to je ted pro me zbytecna prace. Ted jsem se jeste dival na AUR a zda se, ze se tam da vlozit jen jeden public key (netestoval jsem) a to situaci celkem komplikuje kdyz CI nemuze mit separe keypair.
$ version +a mam hotovo
Gitlab link => 404 The page could not be found or you don't have permission to view it.
Pekne. ale nie je to komplikované ? Nepoznám tento jazyk ale nešlo by to urobiť tak, že jednotlive súbory budú mať link na súbor s verziou ?
__version__ = '1.2.3'nebo
foo=bar pkgver=1.2.3 bar=foonebo
/** * Text * This is app version 1.2.3 * Text... */No a vsude tady treba potrebujes zmenit version na 1.2.4...
Tiskni
Sdílej: