V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
dostal pořádnou ránu pod pás od dodavatele hardwaru. Ten totiž provedl výrazné změny na systémové desce, čímž zahodil množství práceCo je pikacovinu? Jak muze dodavatel HW menit svevolne specifikaci zakaznika? Jaky je vlastne vztah mezi KDE a jejich "dodavatelem"? Tohle rozhodne neni standardni vyvoj.
Zvlast kdyz tim nedodrzuji GPL.Resi to jako u kazdeho binarniho blobu - Nvidia ci AMD - binarni blob a nejaky shim. Dostat cokoliv podstatneho od Imagination Technologies (PowerVR), Broadcom (VideoCore), Nvidia (Tegra) ci TI (VICP) je zhola nemozne, to radsi odstoupi od kontraktu. Androidi kernely jsou od nich testovane a vetsinou chodi bez problemu.
Na druhou stranu se asi ted naucili trosku vic jednat a vedet, co chtit :)Ano, Aaron píše:
Armed with the things we've learned from our first go-around, we began exploring the Asian manufacturing world again. I've noticed a few differences this time: first, I'm able to ask the necessary questions a lot more effectively, and as a result get rather better answers. I'm also able to read between the lines a bit more effectively as I learn the business lingo of this sector's culture, which really also helps.
Resi to jako u kazdeho binarniho blobu - Nvidia ci AMD - binarni blob a nejaky shim.Jenze to je reseni jen pro koncove uzivatele, ne? Pokud to budete distribuovat dal, tak byste zdrojaky k shimu mel dat, pokud vyuzivate GPL symbol z kernelu.
Existují vůbec nějaké desky s rozumným grafickým výkonem, které mají komplet open source ovladače?V podstate ne. To je plne patentu, proprietarnich instrukcnich sad a HW, C like kompilatoru, bez dokumentace a binarni blob pro Linux (spise jen pro nektere verze kernelu) je to nejlepsi co muzete dostat.
Tiskni
Sdílej: