Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Softwarová overlay na obrazovce je zdarma a nevyžaduje žádné kroucení krkem.
Navíc se domnívám, že v dnešní době je častější vkládání zvláštních znaků přes nějaký ten formulář pro – zvláštní znaky. Třeba já tu mám nějaký ten KCharSelect.
Co já vím, na vyvolání stačí klávesová zkratka nebo kliknout na ikonku v panelu nebo možná i kontextová nabídka vstupní metody v textovém poli, podle implementace. Rozhodně to není „3000 stisku navic“. Jestli je to deset, tak při „použivá se výjimečně“ je to v pohodě.
Přes ten dialog jde vkládat znaky, které v rozložení kláves třeba ani nejsou. Zde si lze všimnout, že používám české uvozovky. Ty na českém rozložení ani nejsou. Ne, že bych je vkládal z nějakého dialogu, upravil jsem si rozložení, protože je používám dost, ale proto je taky nemusím hledat.
Číst je těžké.
České uvozovky mám ve svém rozložení na 2-3 úhozy (kombinace s AltGr/Shift), podobně mám třeba elipsu, některé matematické symboly a spoustu diakritiky. Něco na tento způsob.
Ale i tak se tam toho vejde omezené množství, stejně nezbyde občas použít nějakou vstupní metodu pro zřídka používané symboly.
Číst je těžké.Já myslím, že J četl dobře. Ale prostě měl na mysli moderní ULKL layout, který má (mj.) ty české uvozovky na jeden, resp. dva stisky (dolní na jeden stisk, horní na Shift+ta_stejná_klávesa). Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Ty seš skoro jako kbdfr. Jeden dva stisky… a mává u toho rukama po celém stole.
Tj. žádné "layers" ani jiná hrůza (ULKL garantuje, že maximum pro napsání znaku jsou vždy max. 3 stisky).
Sluší se ale dodat, že těch rozložení je tam několik pro různé účely – we encourage to switch between multiple layouts – takže prakticky to „vrstvy“ jsou, i když to tak formálně není pojmenované.
Tiskni
Sdílej: