Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Prostě jenom přidali numerický blok. Nebylo by od věci to ve zprávičce zmínit.
Je to o nějakých 0,3 kg těžší, celkem 1,3 kg. To mi moc Heavy nepřijde, když třeba MM Studio Class80 váží 3,5 kg. Ne, že by mi na tom záleželo, resp. rozčilují mě i hliníkové kryty jako moc těžké, ale tož tak klamavá reklama, že áno…
Zkus slovník.
System76 se pustili na trh s malosériově vyráběnými klávesnicemi s kovovým krytem, a tam fakt 1,3 kg není „heavy“. Tak to prostě je. Když se člověk trochu orientuje v tomhle segmentu, od „těžkého“ modelu očekává ocel, mosaz atp.
Pro srovnání velkosériově vyráběný, rovněž hliníkový Vortex Tab 90M je dokonce o kousek těžší, Kono Kira o kousek lehčí. Těžké jsou např. změněné Class80 nebo Varmilo Sword 2, obě cca 3,5 kg. Keychron Q5 je někde mezi s 2,4 kg (furt hliník).
Jde-li jen o ten numerický blok, mohli to nazvat Accounting Edition.
No a pak jsou tu další podezřelé záležitosti, jako třeba že ten jejich fork QMK se zřejmě nedrží upstreamu:
This branch is 170 commits ahead, 8075 commits behind qmk:master.
Takže zaprvé: Oxfordský slovník říká „heavy ~ (1) weighing a lot; difficult to lift or move“, Longman „heavy ~ (1) WEIGHT: weighing a lot“.
Zadruhé, kontext je zjevný: je to malosériová kovová klávesnice za cca 300 dolarů. Když si potenciální zákazník udělá základní průzkum, typická přímá konkurence je Keychron Q5 apod. Já ani potenciální zákazník nejsem, ale chvíli jsem brouzdal po fórech/subredditech s podobnými klávesnicemi, a první, co mě napadlo, když jsem uviděl tuhle zprávičku, byla ocel, mosaz atd.
Moje druhá myšlenka byla vzpomínka na aroganci výrobce „Ultimate Hacking Keyboard“ – vyprázdnění slova „ultimate“ jako buzzword.
Stejně tak je zavedený význam slova „Lite“ – označení pro ořezané verze produktu, levnější, s omezenými funkcemi. Typicky u softwaru, ale např. opět z oblasti specializovaných klávesnic HHKB Lite je dokonce těžší než HHKB Pro a má i víc kláves, leč obsahuje výrazně levnější elektroniku a klávesy (membránovka Chicony oproti obvodu s kapacitními spínači a klávesami Topre). To platí i pro System76, ten jejich model Lite hlavně neobsahuje stejný USB hub.
Takhle by aspoň dávalo smysl i to označení „Ultimate“ – přestože na místě zabraném numerickým blokem nic ultimátního nevidím – jak jednu dobu byl nejvyšší, svého času nejkvalitnější model Das Keyboard (ačkoliv to bylo taky marketingové dílko).
promin nejsem na tve urovni abych urazelTo jako myslíš vážně? A tady ti nevadí urážet linuxáky když jim říkáš luniksaky a urážet je svoji představou jak údajně nemohou s realistickýma zavodníma hrama s pedálem a spojkou a volantem si zahrát? Tohle platilo v minulém století, dnes je všechno možné. Sněhovou vločku aby jsi si užil.
Kdo z vas ho nekdy zmacknul cilene a ne nahodou?ja kdyz byl bliz nez ten nalevo
Stejny to je s pravymi ctrl/alt, kdo to kdy vyuziva?ja kdyz chci udelat specialni znak skombinaci pismenem a s levym to nejde muj nezkuseny kamarade
Tvoje kristalova koule nema pravdu. Porid si novou nebo ji reklamuj kamarade. Tvoje silacke reci sou mi k smichu.rekl nekdo kdo nema koule se prihlasit pod svim registrovanym nikem achjo :D ;)
Tiskni
Sdílej: