Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »každopádně, bez numpadu je to klávesnice pro absolventa humanitních studií, ne pro vědce či technikaMísto vědce nebo technika jsi měl napsat spíš účetního. Doba kdy vědci zapisovali někam nějaká čísla je už opravdu pryč.
Souhlas, průměrný inženýr na téhle klávesnici čísla ani nenajdekaždopádně, bez numpadu je to klávesnice pro absolventa humanitních studií, ne pro vědce či technikaMísto vědce nebo technika jsi měl napsat spíš účetního. Doba kdy vědci zapisovali někam nějaká čísla je už opravdu pryč.
Chápal bych, kdyby ses byl býval chlubil, že na klávesnici s takovými spínači píšeš a že jsou lepší. Budiž.
Ale když jsi pouze kdysi rozebíral (proč vůbec?) klávesnici s nimi – no a co?
Já zrovna skutečně píšu na Topre Realforce, tj. klávesnici s kapacitními snímači, které jsou také v mnoha ohledech lepší než spínače založené na mechanickém kontaktu, ale na druhé straně je obvod dražší a klávesnice méně modulární, potažmo je podstatně složitější vyrobit maloseriově jinou.
nooo, rad by som keby tam boli normalne rozmiestnene sipky, ale oni su kdesi nad numerickou v jednej rovine!
Tak zrovna to mě úplně netrápí, resp. jde to řešit i jinak. Pro ilustraci třeba numerický blok s deaktivovaným Num lockem funguje jako navigační blok (přinejmenším v tradici IBM PC); taky známe Vim atd.
a hej, dokaze tvoja kapacitna klavesnica zozrat lubovolne kombinacie stlacenych klaves?
Dosáhnout NKRO je konstrukčně snadné, stačí řadič s dostatkem pinů a jebnout ke každé klávese diodu. USB si s tím taky poradí, rozhodně od specifikace High-Speed (kvůli Low-Speed a starým biosům to bývalo zkrouhnuté na 6KRO).
Jasně, jebat diody do kusu membrány není úplně ono, tam to chce různé fígle, potažmo Microsoft má nějaký patent na to, že se obvod chová jako – digitizér vícedotykového displeje?
Ale u kapacitních spínačů – nebo těch Hallových sond – tenhle problém obecně není, totiž ani diody nejsou nutné.
Apropos moderní klávesnice s Hallovými sondami se také dělají, třeba Wooting HE.
Tiskni
Sdílej: