Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na odkazovaných stránkách se ani jednou nevyskytují slova „diversity“ nebo „inclusive“, takže se patrně jedná o apríl.
Addressing Empowered Entitlement
Users are entitled and the empowerment via the KNOME desktop environment powers environmentally that entitlement. The synergies between FLOSS communities provides empowered entitlement to user-powered environments through environmentally empowered desktops.
$ eix evil ... * app-emacs/evil Available versions: 1.2.13^t 1.2.14^t Homepage: https://github.com/emacs-evil/evil Description: Extensible vi layer for Emacs ...
hhhhhhmmmmmmmm supr videjko to sem jako dneska eště vůůůůůůůůůůbec neviděla :D :D :D :D
Myslím si, že KDE se dá přizpůsobit tak, aby vypadalo víc jako macOS (nebo GNOME).To bys musel predelat iframy v KDE oknech abys nemusel kvuli citelnosti okno bud roztahnout do dlouhe nudle nebo na celou obrazovku, nebo nebyt citlivy na prazdne mista ktere vyplnuji prostor mezi framy a obsahem, ktere navic nejde smrstit. Maly priklad, tam kde je kurzor neexistuje predel kterym by slo smrstit dolni frame ani s tim postranim hnout nejde. Nasel bych horsi hruzy, treba v Amaroku, ale pouzivam uz z KDE jen Kaffeine, nastesti to nebere pul KDE ale jen knihovny.
Ty problémy jsou i přímo v KDE – např. dialog pro nastavení Bluetooth – tlačítko [+] pro přidání/hledání zařízení není vidět, musíš si zvětšit okno nebo použít posuvník. A vzhledem k tomu, jaký vzhled je teď „moderní“, tak tam nejsou vidět okraje toho vnitřního panelu a posuvníky se dělají co nejméně viditelné, takže si na první pohled nevšimneš, že část dialogu je skrytá, máš prostě pocit, že tam žádné další tlačítko není.
přímo v KDEJako v Plasmě?
dialog pro nastavení Bluetooth – tlačítko [+] pro přidání/hledání zařízení není vidět, musíš si zvětšit okno nebo použít posuvníkNemusím. Podobnou chybu jsem před pár lety viděl v nastavení sítě, ale taky je dávno opravená.
Kaffeine není zrovna reprezentativní vzorek.Souhlasim, ze se to zlepsilo, treba tahle vopicarna uz tam neni.
Na KDE nic složitého není, spíš to už zjednodušili až moc. Problém je spíš to, že je to občas rozbité. Např. se mi stává, že když připojujím USB disk a kliknu na „Otevřít ve správci souborů“, tak se otevře Dolphin, zahlásí chybu, že adresář neexistuje, a až pak se to připojí, takže napodruhé už to projde. Asi to někdo předělal, aby to bylo asynchronní, což je moderní a dneska musí být asynchronní všechno, ale jaksi zapomněl, že tady je posloupnost kroků daná: nejdřív připojit, pak otevřít. Nebo to bylo špatně už dlouho a doteď to fungovalo jen náhodou (souběh, ale start Dolphina trval déle než připojení). Nebo takový Spectacle pro snímání obrazovky – stále je v některých ohledech horší než KSnapshot, který nahradil.
Nejsou to nijak fatální věci, jinak jsem s tím prostředím celkem spokojený a s těmi chybami si nějak poradím. Ale věřím, že BFU to dokáže docela rozhodit nebo znejistit.
Tiskni
Sdílej: