Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
ano pouziva ODF-ko
Bohuzel podle standardu, takze je nekompatibilni s OO.org, ktery si jede po svem :(
No napsal jsem to mozna trosku blbe - autori trebas KPresenteru resi, jak renderovat nektere prezentace - jestli spravne podle ODF nebo blbe, ale tak aby sly otevrit ty z OO.org. Nasel jsem ted na rychlo jeden blogpost http://slangkamp.wordpress.com/category/kpresenter/ ale tusim, ze problem, na ktery jsem kdysi prave pri testovani KO byl jiny. Chteli jsme KO 2 do Fedory, ale po testech jsem si to rozmyslel. Kazdopadne jsem se pak musel omluvit, pac to fakt renderovalo spravne
Problem je taky v tom, ze OO.org to opravit nemuzou kvuli zachovani kompatibility a zase snazit se simulovat bugy - to uz tu jednou bylo s IE...
Nepouzitelne jako 2.0 i ostatní verze 2 řady. Import XLS s 3 taby s provázáním buněk spolehlivě pošle Kspread ke všem čertům. Verze co je nativně v OpenSuse 11.1 to otevřela v pořádku.
Kword stále má problémy s čtením dokumentů .DOC ( .doc 1312 000 , obrázky , tabulky - čumí na importu cca minutu a pak hodí záda s tím, že to nelze otevřít ) , No jsem nucen stále používat OpenOffice ( od Novellu ne od OO )
No já osobně tenhle počin taky nechápu, proč raději nevrhnou síly na pořádnou integraci OOo do KDE4. Už by ve 3.1.1 měla být. Dělat další nepodarek mi příjde zbytečné.
Na Kritu jsem zvědavý. Osobně ale u kanc. balíku potřebuju aby mi otevřel všechno co mi kdo pošle (a že lidi maj v tomto ohledu velkou fantazii :o)) a pokud možno při tom nespadl na hubu a v tom OOo vede. Je to moloch, ale nejsem si jistý, zdali právě u kanc. balíku není moloch dobrá cesta. Spolupráce jedn. programů atp. Osobně ale držím KOfficu palce, i když ho nepoužívám.
jj, toto potvrdzujem.
Napr. momentalne plati KO Gmbh dvoch vyvojaroch na plny alebo ciastocny uväzok. Jeden pracuje na tom, aby KOffice bezal aj na nejakych Nokia telefonoch, asi N9x alebo nejaky podobny model. A druhy pracuje na ODF a s tym suvisiacich veciach.
Ja pracujem na Krite v ramci diplomky momentalne.
KOffice ma malo vyvojarov oproti OOo...
Vývojářům KOffice fandím a těším se na den kdy budou KOffice stačit na všechnu takovou tu normální práci – není nad pěkně svižné, do desktopu zaintegrované cokoli, kancelářský balík nevyjímaje – a ač nejsem žádný velký optimista, věřím že se tak jednou stane
Akorát mě trochu rozesmutní, když vidím jak je někdo (kór když sám udělá h***o) schopen sprostě nadávat a kydat na něčí práci ať je jakákoli
KOffice se možná co do množství přidané funkcionality mílovými kroky kupředu nepohybuje a určitě má co dohánět vůči starší řadě, ale to je přirozené a zcela v pořádku: chvíli to trvá než se připraví kvalitní framework, během té doby nemusí být na první pohled vidět žádný nebo jen malý pokrok; ovšem když se zadaří, můžeme se nakonec dočkat odměny v podobě výrazného boomu v nárustu funkcionality – to když budeme trpěliví, budeme těmto lidem fandit a dovolíme jim dělat svou práci tak dobře jak se ji dělat snaží; ne že je budeme zbytečně tlačit směrem kvantity na úkor kvality
Tiskni
Sdílej: