abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 530 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Vložit další komentář
    pavlix avatar 1.2.2016 00:22 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    Nostalgie.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    1.2.2016 07:00 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    Jak pro koho… Až skončí poslední kontrakt na support RHEL 6 nebo SLES 11 SP1, pak teprve bude čas zamáčknout slzu. Ale to ještě pár let potrvá.
    1.2.2016 10:30 Pavel Kozisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    nejak se v tom nevyznam:

    my mame v nasazeni jeste nekolik centos5 - tam je EOL 2017 a pritom to pouziva jadro 2.6.18. RHEL tedy dela vlastni podporu jadra a nebo co je to ten LKML? (ja vim, vsechno lze dohledat, ale treba to vi nekdo zpatra :-) )
    1.2.2016 10:57 Roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    Jo, dělá.
    1.2.2016 10:58 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0

    Distribuce si pochopitelně udržují své vlastní jádro, a to i v případech, kdy je založeno na nějaké verzi, která má upstream stable, kdyby nic jiného, tak už proto, že potřebují patche, které se do upstream stable větví nehodí (třeba backporty driverů). Pro představu: momentálně má např. SLES11 SP4 20504 patchů oproti stable 3.0 a SLES12 SP1 9828 patchů oproti stable 3.12. Enterprise verze také mívají podporu podstatně delší, než se udržují upstream stable větve.

    Verze 2.6.32 je svou délkou podpory dost výjimečná, ale IIRC už byla její podpora jednou ukončena a teprve po nějaké době se Willy Tarreau rozhodl ji oživit.

    1.2.2016 21:44 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    To je vtipný, jak enterprise distribuce dodávají skoro rolling release kernel a pak ho pojmenovávají pořád stejným číslem, aby se ho firmy nebály updatovat :-) To se nedá srovnat s Debianem/Ubuntu, který po vydání dodává hlavně bezpečnostní opravy a jen minimum funkčních změn.

    Ubuntu je v tomhle lepší, když starý kernel drží jen bezpečnostní opravy a pak vedle dodává regulérní nové kernely pro novou funkcionalitu.
    1.2.2016 22:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    To je vtipný, jak enterprise distribuce dodávají skoro rolling release kernel

    Vaše představa je sice možná vtipná, ale moc se neslučuje s realitou. Běžné maintenance updaty opravdu jen opravují chyby a featury se přidávají jen zcela výjimečně (a i tak jde jen drobnosti). Něco jiného je service pack (SLES) resp. point release (RHEL), ale těch je za celou dobu života produktu (což v současnosti znamená 10-13 let) čtyři až pět, takže mluvit o "skoro rolling release" je hodně přehnané.

    Asi by bylo dobré dodat těm číslům nějaké měřítko. Takže třeba zmíněných 20504 patchů aktuálního SLES 11 SP4 (z nichž tam navíc 2769 bylo už v okamžiku vydání prvního SLESu s jádrem 3.0) je méně, než jich v mainline přibylo mezi verzemi 3.0 a 3.2; celkem jich v mainline od verze 3.0 do dneška bylo 293898. Ve druhém případě z těch 9828 patchů aktuálního SLES 12 SP1 více než polovina (konkrétně 4988) byla už v prvním jádře SLES 12, takže jich od té doby přibylo jen 4840; pro srovnání, v mainline jen mezi 3.12 a 3.13 bylo 12127 commitů.

    Ubuntu je v tomhle lepší, když starý kernel drží jen bezpečnostní opravy

    Tím chcete říct, že chyby, které nejsou klasifikované jako bezpečnostní, se neopravují? To bych za moc velkou výhru nepovažoval (kdybych vám věřil).

    1.2.2016 23:16 Pavel Kozisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    to co napsal predrecnik me tak nejak taky napadlo a proto bych se konkretne rad zeptal:

    centos 6 ma to jadro 2.6.32 o ktere tu jde. Aktualni je 2.6.32.573. Vyvojari z RHEL tedy silne na vlastnim distribucnim jadre zapracovali. Podival jsem se na ty zmeny jak uvedeno ve zpravicce a tam jsou napr. malickosti ohledne USB. Jak se tyhle zmeny dostanou do distribucniho jadra(distribucnich jader)? A obracene, jsou vsechny znemy vsech distribuci v tom zakladnim jadre? Co kdyz provede distribuce nejakou vetsi zmenu v distribucnim jadre a neda to do mainstreamu. Kdo koordinuje , aby se cely ten vyvoj nerozebehl ruznymi smery?
    2.2.2016 08:12 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    Podival jsem se na ty zmeny jak uvedeno ve zpravicce a tam jsou napr. malickosti ohledne USB. Jak se tyhle zmeny dostanou do distribucniho jadra(distribucnich jader)?

    Většinou je to tak, že dokud je příslušná stable větev udržovaná, přebírají distribuční jádra průběžně opravy z ní (kromě těch, u kterých to z nějakého důvodu nejde). Jednak je ale obvykle životnost upstreamových stable větví výrazně kratší než délka podpory enterprise distribucí, jednak i během života stable větve tvoří patche z ní jen menšinu všech distribučních patchů. Jak už jsem ale psal, 2.6.32 je specifická tím, že došlo k přerušení kontinuity, takže i když ji Willy Tarreau posléze oživil, distribuce mezitím přešly do řežimu "we are on our own".

    Mimochodem, v poslední době je celkem běžné, že správu stable větve převezme někdo od distribuce, která na ní má postavené své jádro (3.2 - Ben Hutchings - Debian, 3.12 - Jiří Slabý - SUSE, 3.18 a 4.1 - Sasha Levin - Oracle).

    A obracene, jsou vsechny znemy vsech distribuci v tom zakladnim jadre?

    Úplně všechny pochopitelně ne, existují změny, které jsou z principu specifické pro konkrétní distribuci (namátkou třeba přidání taint flagu pro evidenci toho, že byl natažen nepodporovaný modul). Někdy může také distribuce po zralém uvážení zařadit i patche, které upstream z nějakého důvodu odmítl (u nás třeba stack unwinder, který poskytoval podstatně použitelnější a smysluplnější stack trace). Nebo se může stát, že backport nějakého patche způsobí chybu, která v mainline neexistuje. Naprostá většina ale jsou backporty patchů z mainline; i když jde o opravu chyby nalezené v distribuci nebo featuru potřebnou pro distribuci, je snaha dostat příslušné patche i do mainline (právě proto, aby se množství distribučně specifických patchů udrželo v rozumných mezích).

    Kdo koordinuje , aby se cely ten vyvoj nerozebehl ruznymi smery?

    Žádný centrální koordinátor neexistuje, ale je to především v zájmu samotných vývojářů. Udržovat dlouhodobě out-of-tree patch, driver nebo dokonce rozsáhlejší sadu změn je dost náročné a není to nic příjemného. Kdo používá třeba VMware nebo VirtualBox na strojích s aktuálním jádrem, ví o tom své.

    2.2.2016 17:26 Pavel Kozisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    diky za ty obsahle informace.

    jen tak na okraj, vsichni jsme tady ve stredni Evrope zacinali se SuSE, ale jak vidim u kolegu adminu, vetsina ted jede na Centos. Podle toho co se clovek dovi od lidi primo z distribuci (jako treba od Vas) je znat, co je za tim prace. Presto pouzivam Centos (nebo drive SuSE, do 9.3), protoze vlastne od supportu nic nemohu ocekavat. My musime do systemu nandat jeste tolik veci okolo, ze to krome nas vlastne nemuze nikdo supportovat. Proto je Centos idealni. Myslim si, ze u mensich firem je tohle standard. Takze mohu poprat dost tech vetsich zakazniku, kteri vas v Praze a i ty od konkurence v Brne plati :-)
    1.2.2016 23:37 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0

    Richard Brown uvádí, že těch backportů je velmi velké množství a že 3.12 ani moc není 3.12: "While me and others have fought hard explaining that SUSE do a lot of work adding hardware enablement in the SLE Kernel, and the version number is not a good reflection of it's capabilities, this hasn't sent those concerns away" (http://lists.opensuse.org/opensuse-kernel/2015-07/msg00007.html).

    Souhlasím s tím, že updatovat technologie je třeba, ale po té, co jsem si zkusil RHEL (zkušební originál, žádný centos) s 2.6.32, se kterou jsem měl dobrou zkušenost na jiných distribucích a na RHEL mi zasekávala notebook (obyčejný notebook, opensource Intel ovladače, nebyl RedHat certifikovaný), tak už z tohohle modelu "stejný název, jiný obsah", nadšený nejsem.

    2.2.2016 08:34 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konec podpory Linuxu 2.6.32 a Debianu 6.0
    Richard Brown uvádí, že těch backportů je velmi velké množství a že 3.12 ani moc není 3.12

    To "velké množství" je relativní, jak už jsem se pokoušel naznačit v předchozích příspěvcích. Zdůraznil bych termín "hardware enablement", nejvíc patchů pochází opravdu z backportů novějších driverů zařízení (síťové karty, storage, …), je tam ale třeba i novější bonding (v podstatě backport verze ze 3.14) nebo rozsáhlý backport btrfs. Tedy ucelené backporty relativně samostatných částí jádra.

    A jak už jsem psal, tohle jsou věci, které tam buď jsou hned od začátku, nebo přicházejí s novým service packem (point release), tj. ne že by se vám najednou rozsáhlý backport objevil po běžném "zypper update".

    po té, co jsem si zkusil RHEL (zkušební originál, žádný centos) s 2.6.32, se kterou jsem měl dobrou zkušenost na jiných distribucích a na RHEL mi zasekávala notebook

    To je věc, která se může stát kdekoli, vy jste měl zrovna smůlu, že se vám to stalo s RHEL. Chyby se při nejlepší vůli mohou vyskytnout v každém software a je na vývojářích, aby je opravili. Koneckonců, zákazníci, kteří si "koupí RHEL/SLES", ve skutečnosti nekupují nějakou licenci, oni si platí support - a je známo, že i u velké části closed source enterprise software tvoří příjmy z prodeje licencí čím dál menší procento celkových příjmů.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.