abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    28.3.2012 21:32 hmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    A jak to souvisi s linuxem?
    deafboy avatar 28.3.2012 22:11 deafboy | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    "A komu tim prospejete" :)
    28.3.2012 23:09 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    linux --> internet --> kopírovaní --> kopírovací monopol
    29.3.2012 16:51 hmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    takze abclinuxu by se spis melo jmenovat abcinternetu... nebo abcvseho... hmmm... bravurni... ja sem chodim pro info okolo linuxu a ne jako na agitku piratske strany...
    pavlix avatar 29.3.2012 17:18 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Tak si trhni :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    30.3.2012 20:29 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Linux (a většina věcí okolo něj) je nerozlučně spjat s určitou kulturou, kulturou svobody. Soudní spory, politika, kampaně, to všechno sem podle mě velice patří, pokud to jakkoli souvisí se softwarovou svobodou.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    29.3.2012 17:52 GR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Linux souvisí s copyleftem, copyleft souvisí s copyrightem, tato zprávička souvisí jak s copyleftem, tak copyrightem.

    Když jsou tady zprávičky, že vyšla nová verze distra, je toho plná diskuze. Když vyjde zprávička o Microsoftu, je toho plná diskuze. Když vyjde zpravička o copyrightu, je toho plná diskuze. Někteří čtenáři abclinuxu by se měli zamyslet, co tedy v těch zprávičkách chtějí vidět.
    29.3.2012 19:27 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Já bych to nijak neřešil.
    29.3.2012 07:54 Thorby | skóre: 4 | blog: thorby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti

    Štát vytvorí predpoklad na vznik monopolu (autorské právo, patenty) a všetci sa môžu čudovať, že používa monopolné praktiky...

    29.3.2012 09:08 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    To, že ten monopol pochází od státu, nikdo nezpochybňuje. Podivné ale je, když si ten monopol připadá uražený, že se veřejně nazve monopolem. Asi jako kdyby vás chtěla žalovat Česká pošta, když veřejně prohlásíte, že má monopol na soudní obsílky.
    29.3.2012 11:14 Thorby | skóre: 4 | blog: thorby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Trafená hus zvykne zagágať, takže to až tak zvláštne nemusí byť. A keďže studnica ľudových múdrosti je nekonečná, ak by boli ticho, mohlo by sa na nich povedať, že kto mlčí, ten svedčí (súhlasí) ;)
    29.3.2012 11:15 bylinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Lenze oni ho nezazalovali pretoze ich nazaval monopol ale pretoze povedal ze pouzivaju ilegalne praktiky.
    30.3.2012 16:16 blbec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    No, ono už jenom to označení "kopírovací monopol" je docela silné kafe. Tím, že to používáte jako terminus technicus, předstíráte, že je to hovotvá věc, a ne jen něčí (a to dost radikální) názor.

    Co takhle si stěžovat, že stát vytvořil monopol na užívání vašeho jména nebo podoby, nebo třeba vašich orgánů? Ještě štěstí, že to právo na podobu nebo jméno se ve jménu všeho dobrého již začíná odbourávat.
    30.3.2012 17:30 Thorby | skóre: 4 | blog: thorby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti

    Silné kafé možno tak pre človeka neznelého histórie. Odporúčam prejsť na tento článok na wiki, stlačiť CTRL-F, do políčka napísať monopol a pokochať sa výskytom toho slova.

    V dôsledkoch je to monopol najmä pre potreby štátu, nie pre mňa (príkladom nech je napr. história zavedenia povinných identifikačných dokladov na území ČR)

    Ten príklad s orgánmi naznačuje obhajovanie otroctva (vlastník tvojho tela ti dá právo/monopol na jeho užívanie). Nechutné.

    30.3.2012 20:25 sociálníspodina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Ne, ten argument měl ukázat na absurditu toho uvažování, že "monopol -> špatné -> atorské právo taky špatné".

    Konkrétně by se totiž tato zásada dala ad absurdum aplikovat takto: "jako příznivec svobody prohlašuji, že monopol na používání vašich orgánů, který vám stát dovoluje praktikovat, je naprosto nespravedlivý ba ilegální. Na vaše orgány mají ostatní stejně velké právo jako vy sám, pokud ne větší..."
    30.3.2012 20:45 Thorby | skóre: 4 | blog: thorby
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti

    ad absurdum... Píšeš, že štát mi udeľuje monopol na moje orgány. Toto právo vychádza buď z pozície sily alebo z pozície nejakého prirodzeného práva (v princípe však na tom nezáleží, ide iba o to, či je to dobré alebo na zvracanie). Ak teda štát má právo udeliť mne monopol na moje orgány, musí mať možnosť (samozrejme nie povinnosť) udeliť toto právo aj ostatným.

    Takže aj keby tvoje ad absurdum môjho názoru bolo skutočne správne (nevyvraciam ani nepotvrdzujem), moje ad absurdum tvojho názoru skončí prinajlepšom rovnako (keďže som nepotvrdil ani nevyvrátil, možno sa moje názory dajú ad absurdovať, ale bude to rozumnejšie ad absurdum ako v prípade tvojich názorov).

    30.3.2012 22:00 chrchelsociálníspodiny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Podle mě stát nepodniká nic proto, aby váš monopol odstranil, ba naopak ho určitými zákony (fuj lidská práva) podporuje.

    Ovšem protestoval jsem proti tomu, že se autorské právo démonizuje tím, že se označí za 'monopol' (s využitím automatické konotace, že monopol je špatný, ilegální, nespravedlivý atp; a zároveň implikace, že monopol je záhodno odstranit).
    pavlix avatar 30.3.2012 23:47 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Ne, ten argument měl ukázat na absurditu toho uvažování, že "monopol -> špatné -> atorské právo taky špatné".
    A úplně v tom selhal.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    31.3.2012 16:15 vývržeksociálníspodiny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Že to neotřáslo vaším přesvědčením ještě neznamená, že to nemohla být pravda...
    pavlix avatar 31.3.2012 16:28 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Že to neotřáslo vaším přesvědčením ještě neznamená, že to nemohla být pravda...
    Jaké, že je to moje přesvědčení? V této diskuzi jsem žádné nevyjádřil.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    pavlix avatar 30.3.2012 23:51 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    No, ono už jenom to označení "kopírovací monopol" je docela silné kafe. Tím, že to používáte jako terminus technicus, předstíráte, že je to hovotvá věc, a ne jen něčí (a to dost radikální) názor.
    Tak on to není názor, ale stav věcí. To občas pro někoho silné kafe bývá. Mně spíš přijde silné kafe tomu říkat autorský zákon v situaci, kdy jeho hlavním uživatelem nejsou autoři.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    2.4.2012 11:25 hmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Jak sem rekl. Je to tu agitka Piratske strany...
    pavlix avatar 2.4.2012 23:41 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Haf.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    29.3.2012 08:57 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Na jake cti? Zrovna tihle.... :-/
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    30.3.2012 16:24 sociálníspodina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Lidé na internetu na to moc nedbají, ale když o někom prohlásíte, že vede trestnou činnost, tak jste za toto osočení odpovědný - můžou vás pohnat k soudu, kde po vás budou chtít důkaz, že jste pro výrok měl důkazy. Když se vám to nepodaří prokázat, budete shledán vinným a bude vám naložena omluva případně finanční kompenzace.

    A je to tak správně, protože očernit někoho je sakra snadný, a nikdo nepřemýšlí o tom, jak moc (a trvale) tím může ublížit.

    Není to holt jako na /., kde může vesele bejt každej třetí komentář o tom, že někoho uplácí CIA/MPAA/MS/Intel...
    30.3.2012 17:34 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Samozrejme, ze rict, ze jsou to "..." a "..." je trestne. Ale to,ze tyto skupiny hrde "lobuji" u vlad, ktere jim jdou nadsene na ruku a z jejich rad se vybiraji nestrani odpornici na autorske pravo, je bohuzel legalni. Maly tvor s tim nic neudela, bude podle prava umlcen. A tak to ma byt. Na maly lidi musi byt prisnost. :-) Maly clovek totiz nema sanci neco takoveho dokazat, natoz zivit obdobne rozsahly tym pravniku jako protistrana.
    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    30.3.2012 18:20 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Možná by ještě měli tihle soudruzi zažalovat nizozemské soudce? SABAM Charged With Copyright Fraud, Embezzlement, Money Laundering.
    31.3.2012 13:22 Martin Mareš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    A je to tak správně, protože očernit někoho je sakra snadný, a nikdo nepřemýšlí o tom, jak moc (a trvale) tím může ublížit.
    To, že řečmi lze ublížit, je ovšem velice nezdravý stav věci. Cílem by mělo být nikoliv kriminalizování nepodložených řečí (už proto, že pravdivost mnoha tvrzení je velmi těžké ověřit a nakonec se stejně zjistí, že skoro vše je pravdivé tak nějak napůl), ale učit lidi, že ne všechno, co se říká, je pravda.

    Navíc: zavání ukrutným pokrytectvím, když stát na jednu stranu odsuzuje za pomluvu a na druhou netrestá za reklamy plné informací, které jsou buďto evidentně lžívé ("neomezený internet"), nebo aspoň naprosto zavádějící.
    31.3.2012 16:14 chrchelsociálníspodiny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Na klamavou reklamu jsou paragrafy, problém je asi, že se agenturám daří kolem nich bruslit (hvězdičky, drobné poznámky...), nebo že se paragraf málo vymáhá.

    Pomluvit je snadné, ale bránit se je těžké (už proto, že v případě například otištěného článku má jednotlivec skoro nulovou šanci svou obranu adekvátně šířit, protože noviny zajímá jenom senzace a negativní zprávy), proto je podle mě správné, že důkazní břemeno je na původci zprávy/obvinění.

    Je jasné, že to vede i k případům, že drazí právníci nebo nedostatečnost/nepřípustnost důkazů před soudem vedou k tomu, že se člověk musí omlouvat za svoje tvrzení nějakému lumpovi, i když je vysoce pravděpodobné, že *měl* pravdu. To je ale širší problém, nikoliv problém konkrétní normy. V principu ten zákon tak být musí...
    31.3.2012 17:10 Martin Mareš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kopírovací monopol ve Španělsku podal žalobu na významného akademika za újmu na cti
    Na klamavou reklamu jsou paragrafy, problém je asi, že se agenturám daří kolem nich bruslit (hvězdičky, drobné poznámky...), nebo že se paragraf málo vymáhá.

    Paragrafy jsou, ale jsou napsány tak, že jsou prakticky nevymahatelné. Takže jako by žádné nebyly.
    Pomluvit je snadné, ale bránit se je těžké (už proto, že v případě například otištěného článku má jednotlivec skoro nulovou šanci svou obranu adekvátně šířit, protože noviny zajímá jenom senzace a negativní zprávy), proto je podle mě správné, že důkazní břemeno je na původci zprávy/obvinění.
    Nikoliv. Základní problém je, že lidi věří kdejakému plku, který si přečtou. Nedává smysl napravovat to tím, že budete regulovat, jaké informace je povoleno tisknout. I když je nikdo nevytiskne, stejně se brzy rozšíří jako drby. Schopnost filtrovat informace a smířit se s tím, že naprostá většina z nich je zavádějící, je v dnešní společnosti naprosto nezbytná a nefunguje suplovat ji zákonem.

    Obecně mi svoboda slova přijde daleko důležitější, než něčí právo na to, aby si o něm lidi nemysleli, že je lotr.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.