Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Často řešeným problémem v diskuzích je změna kódování jmen souborů, která může být zapotřebí po změně distribuce či jen konfigurace systému. Krátký článek o nástroji convmv osvětlí konverzi jmen v konzoli nejen začátečníkům.
Tiskni
Sdílej:
for f in $(find /); do iconv -f iso-8859-2 -t utf-8 $f >/tmp/xx && mv /tmp/xxx $f; done
Je to samozrejme nedokonale, ale staci vyresil nazvy s mezerami apod. (mozna to taky zahodi pravaa tak, ale to vse se da osetrit) a je to...
Je to samozrejme nedokonale, ale staci vyresil nazvy s mezerami apod. ...Uááááá, no bodejď, když někdo použije
for f in $(find /)
, tak si nic jiného nezaslouží než mít problémy a to hodně velké, nejlépe smažení v pekelných plamenech find -type f -exec recode latin2..utf8 {} \;
je bezpecnejsi a kratsi.
Koukam do historie a takhle jsem nedavno resil prevod cestiny pro phpBB z windows-1250 na utf-8
find lang_czech -type f -exec iconv -f windows-1250 -t utf-8 -o utf8_{} {} \;
Ale ma to jednu velkou nevyhodu. Nejdriv jsem si musel pripravit adresarovou strukturu podle te puvodni - coz zde nebyl problem, ale pro vetsi pouziti by mohl.
Ale prave je blby, ze iconv neumi udelat tohle: iconv aaa > aaa
Musim to sypat do jinyho souboru a pak tim nahradit ten puvodni.
Ten musím mít někde uložený, znaky tam musí být v nějakém kódování a to kódování by mělo být známo tomu, kdo se ty bity jako nějaký text v nějakém kódování snaží interpretovat.Jak to může být známo v případě obyčejného souboru? Pak se ten interpret musí spolehnout na nějakou informaci z vnějšku nebo použít nějakou implicitní volbu. Pokud uložím seznam souborů ve Windows, pak určitě ani po překódování názvů souborů nebudou položky toho seznamu správně ukazovat na soubory. Musel bych ještě překódovat ten soubor se seznamem. Pokud nepoužiju diakritiku, tento problém odpadá.
convmv -f latin2 -t utf8 \ --exec 'NEW=`echo #1 |recode -f utf8..latin1|recode latin2..utf8`; mv #1 "$NEW"' \ --nosmart --qto --notest -r *